Tyskie Towarzystwo Fotograficzne wydało książkę „Stare Tychy. Fotografie”.

 


Tyskie Towarzystwo Fotograficzne wydało książkę „Stare Tychy. Fotografie”. Oficjalna premiera odbyła się 17 listopada. Od 18 listopada książka jest bezpłatnie dostępna także on-line.

Na 70 czarno-białych zdjęciach, wykonanych w 2016 roku przez dziesięciu autorów, należących do TTF-u, nie mogło zabraknąć symboli najstarszej części miasta: Rynku, kościoła pod wezwaniem św. Marii Magdaleny i browaru. Są także fotografie, będące efektem poszukiwań miejsc, które nie są tak oczywiste. W książce znalazły się też ujęcia wykonane podczas dwóch spacerów fotograficznych organizowanych przez TTF, w kwietniu i w sierpniu tego roku.

„Stare Tychy. Fotografie” to subiektywne spojrzenie autorów na fragment naszego miasta. Fotografującym nie narzucono żadnych ograniczeń tematycznych, obejrzeć możemy zdjęcia piekarzy przy pracy, uczestników procesji Bożego Ciała, Światowych Dni Młodzieży czy warsztatów tanecznych w Muzeum Miejskim.
Skąd pomysł na taką publikację?
– Kilka lat temu Związek Polskich Artystów Fotografików wydał książkę „Wodna i okolice” z czarno-białymi zdjęciami pokazującymi jedne z najstarszych ulic w Katowicach. Wyobraziłem sobie tak sfotografowany fragment Tychów z perspektywy widzenia różnych autorów. Stare Tychy były dość naturalnym wyborem – wyjaśnia Marcin Zimnal z TTF-u.
Autorami zdjęć, które znalazły się w książce, są: Harald Bem, Sławomir Błach, Magdalena Borucka, Paweł Greszta, Michał Janusiński, Grzegorz Krzysztofik, Fryderyk Parwicki, Lidia Sznepka, Marcin Zarzyna i Marcin Zimnal.
Wybrane 20 zdjęć można było obejrzeć na wystawie w dolnym holu Pasażu Kultury Andromeda w Tychach. Elektroniczna wersja jest dostępna na stronie ttf.tychy.pl. Egzemplarze książki TTF przekazał też do Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Projekt jest współfinansowany przez Miasto Tychy w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.

Źródło : http://umtychy.pl/