Tychy: ruszyła kampania społeczna przeciwko przemocy w rodzinie.

 


twoje-milczenie-oznacza-zgode„Twoje milczenie oznacza zgodę” – pod takim hasłem ruszyła tyska kampania społeczna, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy w rodzinie, zwłaszcza wobec dzieci. Do akcji włączyły się instytucje, placówki oświatowe i organizacje pozarządowych w mieście.

Kampania skierowana jest do rodziców, opiekunów, do osób profesjonalnie zajmujących się dziećmi oraz wszystkich świadków przemocy. Włączyło się do niej wiele instytucji, placówek oświatowych i organizacji pozarządowych. W kilkunastu szkołach w mieście zaplanowano m.in. zajęcia i warsztaty dotyczące przemocy, agresji, spotkania z policją na temat odpowiedzialności karnej osób nieletnich, pokazy filmów, wystawy, spektakle, konkursy plastyczne.

– W gimnazjum nr 7 zostanie np. opracowany Kodeks Moralnego zachowania się na zajęciach, w niepublicznej szkole „Otwarte Okno” z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi odbędą się rodzinne warsztaty w pracowni ceramicznej – wspólne lepienie gliny przeciw przemocy, a w fundacji TITO Chcieć Znaczy Móc zajęcia taneczne – stop przemocy poprzez taniec – wylicza Krystyna Rumieniuch, naczelnik wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Tychy.9 grudnia rozpocznie się także realizacja programu „niebieskie spotkania z realizatorami miejskich programów profilaktycznych – czyli jak edukować, rozmawiać i pomagać” w Stowarzyszeniu Trzeźwość Życia. Natomiast 19 i 26 listopada bezpłatne porady kuratorów dla rodziców i młodzieży przy ul. Barona – prowadzone przez Śląskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych.

Tyską kampanią miasto przystąpiło do międzynarodowej akcji „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”, która co roku prowadzona jest na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Kampania jest objęta honorowymi patronatami Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Źródło : http://slask.onet.pl/