REICH / MASECKI / L.U.C – czyli październik w Mediatece.

 


Październik w siedzibie Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO to cztery projekty przybliżające to, co najciekawsze w muzyce współczesnej i popularnej. Każde wydarzenie wpisane będzie w jeden z czterech cykli tematycznych: AUKSO MODERN, NEXT WAVE, POLISH SOUNDS i AUKSO4KIDS. Wszystkie przedsięwzięcia odbywać się będą w tyskiej Mediatece. Czego możemy się spodziewać w nadchodzącym miesiącu?

1 października o godz. 19:00 śląska orkiestra w ramach cyklu AUKSO MODERN świętować będzie 80. urodziny Steve’a Reicha, które przypadają 3 października. Zespół zaprezentuje swoje interpretacje utworów legendarnego twórcy minimal music pod batutą Marka Mosia, które już niejednokrotnie brzmiały w niezwykłych miejscach: Different Trains i Triple Quartet. Pełne pasji wykonania kompozycji nowojorskiego mistrza precyzji i transowości są dzisiaj specjalnością AUKSO.

8 października o godz. 19:00 gościem serii NEXT WAVE będzie Marcin Masecki. Ten niekonwencjonalny pianista wykona utwory ze swej płyty „Beethoven – ostatnie sonaty fortepianowe”. Możemy się spodziewać, że muzyk wystąpi z… zatyczkami w uszach, bo tak właśnie nagrał ten album, chcąc przez to zachować taką samą wrażliwość, jaką miał kompozytor, który w trakcie tworzenia sonat był już głuchy. Podobnie jak na albumie, Masecki zagra na swoim pianinie, dalekim od ideału Steinwaya. Dzięki tym zabiegom sonaty Beethovena zabrzmią w jedyny i niepowtarzalny sposób.

15 października o godz. 19:00 podczas kolejnej odsłony cyklu POLISH SOUNDS na scenie siedziby orkiestry AUKSO pojawi się L.U.C, który od lat odważnie kroczy swą indywidualną, ambitną ścieżką, często prowadzącą pod prąd, niezależną od trendów i mody. Od lat koncerto-performensy L.U.C-a stanowią zamknięte stylistycznie, konceptualne spektakle przygotowywane do kolejno wydawanych albumów. Teraz postanowił przygotować serię specjalnych koncertów, na których w różnych konfiguracjach instrumentalnych można będzie usłyszeć przekrojowo wybrane utwory, w luźnej, klubowej formule.

Październik zwieńczą oczywiście warsztaty AUKSO4KIDS. Tym razem AUKSO odsłoni przed młodymi słuchaczami tajniki warsztatu i różne smaczki związane z grą na gitarze. Spotkanie zaplanowane na 22 października o godz. 11:00 odbędzie się przy okazji trwającej w tym czasie „Śląskiej Jesieni Gitarowej”.

***

Bilety na koncerty w ramach cykli AUKSO MODERN, NEXT WAVE i POLISH SOUNDS w promocyjnej cenie 20 zł normalny i 10 zł ulgowy są dostępne w punktach sprzedaży Ticketpro na terenie całego kraju (w Tychach w sklepach Empik i Saturn), w sklepie internetowym www.ticketpro.ploraz w Mediatece na godzinę przed koncertem (w przypadku dostępności miejsc).
Bilety na warsztaty AUKSO4KIDS w promocyjnej cenie 10 zł / dziecko dostępne wyłącznie w przedsprzedaży w punktach Ticketpro na terenie całego kraju (w Tychach w sklepach Empik i Saturn) oraz w sklepie internetowym www.ticketpro.pl. Liczba miejsc ograniczona. Rodzice: wstęp wolny.