12 Europejski Dzień Bez Samochodu.

dzień bez samochodu - minW czwartek 22 września 2016r obchodzony jest Europejski Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji w Tychach po raz dwunastyodbędą się imprezy zachęcające do pozostawienia samochodu i skorzystania z innych ekologicznych form transportu.

Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie mieszkańców aglomeracji do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście – mówi Michał Kasperczyk jeden z organizatorów.

W związku z obchodami nie zabraknie masy krytycznej doskonale znanej rowerzystom – czyli przejazdu rowerowego ulicami miasta, które odbywają się w Tychach regularnie. Tyska Masa Krytyczna na Europejski Dzień Bez Samochodu odbywa się w Tychach od 2005 roku, tegoroczna wystartuje o godz. 17:00 z Placu pod „Żyrafą” w Tychach.

Wszystkie atrakcje w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu w Tychach są bezpłatne.

Dodatkowo w dniu 22 września 2016r środkami komunikacji miejskiej (autobusami oraz trolejbusami) wykonującymi usługi dla MZK Tychy można podróżować bezpłatnie na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego.

Idea Europejskiego Dnia Bez Samochodu powstała w 1998 roku we Francji. W Tychach Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2005 roku. W tym roku impreza odbędzie się już po raz 12.

dzień bez samochodu


Źródło : https://allevents.in/