Tychy – Dzielnice i osiedla. STARE TYCHY.
Nazwa „Stare Tychy” jest efektem społecznego nazewnictwa najstarszej części miasta dla odróżnienia tego obszaru od nowo-budowanych po 1951 roku osiedli. Dziś nazwa ta jest powszechnie używana przez mieszkańców miasta, choć w społecznym postrzeganiu granice tak określanego obszaru mogą być różne.
W najstarszej części miasta zlokalizowanych jest wiele charakterystycznych obiektów. Szczególne miejsce w krajobrazie kulturowym tej części miasta, zajmuje kościół p.w. św. Marii Magdaleny, który jako murowana świątynia w pierwotnym kształcie zbudowany został w 1782 roku na miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego. Po renowacji w pierwszej dekadzie XXI wieku jest jedną z perełek starej architektury w Tychach.
Przed kościołem zlokalizowany jest starotyski rynek, który w badaniach socjologicznych wskazywany był najczęściej jako serce miasta. Rynek przyciąga mieszkańców miasta ciekawą fontanną z figurami wydr pośrodku.
W pobliżu rynku znajduje się Plac Wolności z pomnikiem Powstańca Śląskiego – miejsce uroczystości organizowanych z okazji świąt państwowych. Przy placu zlokalizowany jest budynek pierwszego urzędu gminy Tychy oraz najstarsza szkoła ( SP nr 1 ).
Obiektem symbolicznym dla miasta i mieszkańców jest znajdujący się w dzielnicy browar z 1629 roku. W kompleksie browarnianym znajduje się Muzeum Miejskie sąsiadujące z Tyskim Browarium.
Przy ulicy Nowokościelnej zlokalizowana jest najstarsza tyska kapliczka przydrożna z 1760 roku.
Stare Tychy kojarzone są także z odbywającymi się w środy i soboty targami, giełdą kwiatową ulokowaną przy ulicy Sadowej, pałacem książęcym, II Liceum Ogólnokształcącym im. Kamila Cypriana Norwida i barem „Pod Jesionami”, uwiecznionym w piosence grupy „Dżem”.
Źródło : „Tychy- monografia historyczna” 2011