GKS Tychy – Górnik Zabrze: Odkurzone derby Śląska.

1000 x 500 1 liga GKSOstatni raz tyski GKS grał z Górnikiem Zabrze w 1979 roku. Potem były jeszcze mecze zabrzan z Sokołem Tychy. W niedzielę po latach, znów derbowe emocje.

W niedzielę w trzeciej kolejce I ligi dojdzie do derbów Śląska, w których beniaminek GKS Tychy podejmie spadkowicza z Ekstraklasy Górnika Zabrze. Tego meczu nie zobaczą fani 14-krotnego mistrza Polski (mają wyjazdowy zakaz za swe zachowanie w Niecieczy), ale i tak można się spodziewać pełnych trybun.

– Frekwencja na meczach GKS Tychy jest jedną z najwyższych w Polsce – podkreśla rzecznik klubu Krzysztof Trzosek. – W drugiej lidze pobiliśmy wszystkie możliwe rekordy. W pierwszej lidze apetyty są jeszcze większe. Na ten moment sprzedaliśmy prawie 2500 karnetów, co jest jednym z najlepszych wyników na zapleczu Ekstraklasy. Po dwóch dniach sprzedaży biletów przed meczem z Górnikiem kibice kupili 4581 wejściówek. Oczywiście liczymy w niedzielę na wysoką frekwencję. Naszym celem jest pobicie rekordu ze spotkania z Rakowem Częstochowa. Wtedy na trybunach zasiadło 11.026 kibiców.

GKS Tychy z Górnikiem rozegrał w I lidze (dawna ekstraklasa) sześć meczów w latach 1974-77 oraz dwa w sezonie 1978/79, w grupie wschodniej II ligi. Bilans jest korzystny dla zabrzan – 4 zwycięstwa i 4 remisy. Potem były jeszcze 4 pierwszoligowe spotkania z Sokołem Tychy (sezony 1995/96 i 1996/97) i znów Górnik nie przegrał (2 zwycięstwa, w tym jedno aż 6:0 oraz 2 remisy). W niedzielę tyszanie mogą odnieść historyczne zwycięstwo.


Źródło : http://www.dziennikzachodni.pl/