Intensywny czas służby policyjnych wodniaków.

Wakacyjna aura sprawia, że wypoczywających nad jeziorami nie brakuje. Nad tyskimi Paprocanami miejscowych policjantów wspomagają mundurowi z Katowic. Policjanci dbają o bezpieczeństwo miłośników kąpieli wodnych, przypominając, że woda oprócz radości i zabawy, niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw…

W letnie słoneczne dni plaża nad tyskim akwenem przyciąga tłumy. Nie da się ukryć, że wakacje to szczególnie intensywny czas służby policyjnych wodniaków. Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Paprocany” policjanci z tyskiej komendy codziennie czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich wypoczywających. W okresie wakacyjnym wspierają ich także policjanci z katowickiego oddziału prewencji. Wodniacy z Katowic wykorzystują w trakcie pełnionej służby m.in. rowery i policyjną motorówkę, dzięki której mogą interweniować na wodzie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Pamiętajmy, że woda oprócz radości i zabawy, niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw. Należy pamiętać o tym, by podczas wypoczynku zachować zdrowy rozsądek, gdyż brawura, alkohol i brak rozwagi mogą doprowadzić do nieszczęścia.

Policja - wodaMundurowi apelują, aby podczas wypoczynku nad wodą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa :

  • Nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu, grozi to utonięciem.
  • Jeśli spędziłeś dłuższy czas na opalaniu się i twoje ciało jest mocno rozgrzane, wchodź do wody ostrożnie i powoli, by uniknąć ewentualnych skurczy mięśni, które mogą spowodować szok termiczny lub utratę przytomności.
  • Nie wchodź do wody zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę.
  • Do wody najlepiej wchodzić w grupie.
  • Korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk, nad których bezpieczeństwem czuwa ratownik. Strzeżone akweny są bezpieczniejsze.
  • Unikajmy tzw. „dzikich kąpielisk” – mają one nieznane dno i głębokość. Woda w nich może też być skażona.
  • Zwracajmy szczególną uwagę na dzieci bawiące się w wodzie, lub w jej pobliżu. Pamiętajmy, że najmłodsi mogą wejść do wody wyłącznie w obecności rodzica lub opiekunów. Ponadto warto dodatkowo zabezpieczyć naszą pociechę kółkiem do pływania czy tak zwanymi rękawkami.
  • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływania. Nie odpływajmy zbyt daleko od brzegu i zawsze zapewnijmy sobie asekurację.
  • Korzystając ze sprzętów wodnych, takich jak kajaki czy rowerki wodne, nie zapominajmy o założeniu kamizelki chroniącej nas przed utonięciem.

Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/