Uwaga, upał !

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało ostrzeżenie o drugim stopniu zagrożenia upałami dla województwa śląskiego. Od dziś do niedzieli ma być bardzo gorąco.

upałPrzewidywane temperatury w dzień wyniosą od 30 do 34 stopni Celsjusza, a w nocy od 18 do 21 stopni. Upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku, chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem.

Unikajmy wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia (między 10.00, a 17.00). Jeśli musimy przebywać na zewnątrz nośmy przewiewne ubranie, zakrywające możliwie największa powierzchnię skóry, nakrycie głowy, przewiewne obuwie, okulary słoneczne. Odkryte części ciała warto zabezpieczyć kremem z filtrem.
Należy unikać nadmiernego wysiłku i aktywności sportowej. Trzeba pić regularnie duże ilości płynów, unikając napojów zawierających cukier lub alkohol.
W upalne dni ani na chwilę nie zostawiajmy w samochodzie dzieci, zwierząt, materiałów łatwopalnych. Zadbajmy by nasze zwierzęta domowe miały dostęp do wody.

Obserwujmy reakcje swojego organizmu podczas upałów. Osoby, które będą odczuwać bóle, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, skurcze mięśni (zwłaszcza brzucha i nóg) powinny zgłosić się do lekarza.


Źródło : http://www.radioexpress.pl/