Trwa rozbiórka budynków Zakładu Elektroniki Górniczej.

ZEGCharakterystyczny budynek Zakładu Elektroniki Górniczej przy ulicy Burschego w Tychach zostanie wkrótce zrównany z ziemią. Podobny los czeka też sąsiedni, bliźniaczy obiekt. W miejscu wyburzonego gmachu powstanie prawdopodobnie pawilon handlowy.

Blisko 50-letni budynek wymagał generalnego remontu od lat. Koszt niezbędnej modernizacji wyliczono na 26 mln zł, co znacznie przekraczało wartość obiektu. Ostatecznie właściciel budynku, zdecydował o wyburzeniu modernistycznego wieżowca. Zgodę na rozbiórkę tyski magistrat wydał w połowie grudnia 2014 roku. Od tego czasu inwestor miał trzy lata na przystąpienie do robót wyburzeniowych. Dziś prace nabierają tempa. Najniższe kondygnacje zostały już pozbawione okien, a wnętrza zostały „oczyszczone” do gołego betonu.

ZEG logoJedynym elementem budynku ZEG-u, który przetrwa, będzie mozaika, zdobiąca front kompleksu. Dzieło zostało wpisane przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków ruchomych województwa Śląskiego. – 5 listopada 2014 roku została wydana decyzja w zakresie przeniesienia mozaiki, która znajdzie się w szkole „zegowskiej”, czyli do Zespołu Szkół nr 4. Z tego, co wiemy, inwestor nie wcześniej, jak w połowie lipca rozpocznie jej demontaż – mówi dla Onetu Ewa Grudniok, rzecznik prasowy UM Tychy.

W miejscu wyburzonego obiektu powstanie prawdopodobnie pawilon handlowy. Jak się dowiadujemy, w tyskim wydziale budownictwa rozpatrywany jest wniosek w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.


Źródło : http://wiadomosci.onet.pl/