ARKADIUSZ MILIK – z cyklu „ZNANI TYSZANIE” – odc. 5

milikArkadiusz Milik urodził się 28 lutego 1994 roku w Tychach. Przygodę z piłką rozpoczął mając 6 lat, kiedy jego ojciec zapisał go do drużyny Rozwoju Katowice.
Do pierwszej drużyny dołączył mając 16 lat. Już w listopadzie 2010 roku przebywał na testach w Górniku Zabrze, Legii Warszawa oraz angielskim Reading. Rundę wiosenną postanowił jednak spędzić w Rozwoju, gdzie w 10 meczach zdobył 4 bramki.
1 lipca 2011 roku podpisał 5-letni kontrakt z Górnikiem Zabrze. W nowym klubie Milik zadebiutował 31 lipca, w ekstraklasowym spotkaniu z Śląskiem, w którym zaliczył asystę przy bramce Olkowskiego. Na pierwsze trafienia czekał do 1 kwietnia 2012 roku w spotkaniu z Koroną Kielce, gdzie bramkarza pokonał dwa razy. Rundę jesienną sezonu 2012/13 zakończył z siedmioma bramkami na koncie oraz z nagrodą odkrycia roku, rozdawaną w corocznym plebiscycie „Piłki Nożnej”.
17 grudnia 2012 roku Milik przeszedł do Bayeru Leverkusen za 2,5 miliona euro, podpisał z klubem 5,5-letni kontrakt. W niemieckiej drużynie zadebiutował 3 lutego 2013 roku w meczu z Borussią Dortmund, wchodząc na boisku w 87. minucie spotkania.  Do końca sezonu wystąpił jeszcze w pięciu spotkaniach Bundesligi. W meczu z TSG 1899 Hoffenheim (5:0) zaliczył asystę przy trafieniu Stefana Reinartza. Pod koniec rozgrywek pomógł drużynie rezerw utrzymać się w lidze, strzelając 5 goli w 4 spotkaniach.
30 sierpnia 2013 roku polski napastnik został wypożyczony na rok do FC Augsburg. W nowym zespole po raz pierwszy wystąpił 21 września w meczu ligowym z Hannoverem 96 (1:2). W całym sezonie zagrał 20-krotnie i dwa razy trafiał do siatki.
15 maja 2014 roku ponownie został wypożyczony, tym razem do Ajaxu Amsterdam na jeden sezon. Holendrzy zapewnili sobie opcję pierwokupu. W maju 2014, kiedy to sfinalizowano transakcję, Milik stał się już pełnoprawnym zawodnikiem Ajaxu.

milik ajax

Pierwsze powołanie do reprezentacji Polski Milik otrzymał w 2011 roku, występował wówczas jeszcze w niższych kategoriach wiekowych. W 2012 roku, jako członek reprezentacji do lat 19 został również powołany do pierwszej reprezentacji, na mecz z RPA, który był jego swój pierwszym występem w kadrze narodowej.
Od czasu objęcia stanowiska selekcjonera reprezentacji przez Adama Nawałkę, byłego trenera Górnika Zabrze, Milik stał się jednym z żelaznych punktów ofensywy polskiego zespołu.

W życiu prywatnym Arkadiusz Milik związał się z modelką Jessicą Ziółek.

milik z jessi

 

Źródło : www.epilka.pl, www.biografia24.pl