Dzień Wolnej Sztuki.

23 kwietnia w samo południe w wielu muzeach w Polsce i na świecie rozpocznie się akcja Dzień Wolnej Sztuki. Każde z muzeów przez godzinę eksponować będzie pięć wybranych obiektów. Uczestnicy akcji będą mieli okazję nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o twórcach eksponowanych dzieł i roli, jaką odegrały one w historii sztuki, ale przede wszystkim swobodnie i bez barier podyskutować o sztuce, wyrazić swoje emocje i skojarzenia, jakie budzi w nich dane dzieło, doznać refleksji na sztuką.
Darwina Tychy

Muzeum Miejskie w Tychach, które bierze udział w akcji po raz drugi, postanowiło zorganizować Dzień Wolnej Sztuki w sposób nietypowy – wyjdziemy poza muzealne mury i zaprosimy mieszkańców miasta na wspólną wyprawę w plener. Jest to doskonała okazja nie tylko do refleksji nad sztuką, ale także do zapoznania się ze znakomitymi realizacjami wkomponowanymi w przestrzeń naszego miasta. Mijane codziennie, prawie niezauważane w pośpiechu, kryją w sobie wiele ciekawych historii, które warto poznać i zapamiętać. Warto także spojrzeń na nie z nieco innej perspektywy.

Na trasie naszej wyprawy znajdą się rzeźby plenerowe oraz mozaika kreujące przestrzeń osiedla D. Będą to: rzeźba autorstwa Tomasza Wenklara, upamiętniająca generalnych projektantów miasta Hannę i Kazimierza Wejchertów, „Kosmosonda” Stefana Borzęckiego, „Hokeista” Józefa Sękowskiego, „Doznania kosmiczne” Jerzego Nowakowskiego oraz mozaika abstrakcyjna autorstwa Ewy Surowiec – Butrym, zdobiąca siedzibę Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard”. Spacer zakończy dyskusja na temat obejrzanych obiektów oraz sztuki w przestrzeni naszego miasta.
Przewodnikiem będzie historyk sztuki Patryk Oczko, autor książki „Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta”.
Zbiórka o godz. 12.00 przy rzeźbie plenerowej upamiętniającej Hannę i Kazimierza Wejchertów (ul. Darwina).
Uczestnictwo w akcji jest bezpłatne. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc.