PKM Tychy wybuduje ogólnodostępną stację umożliwiającą tankowanie pojazdów wodorem.

 


1 marca br. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach miało miejsce uroczyste podpisanie umów dotyczących stacji tankowania wodorem dla miasta Tychy i stacji tankowania wodorem w Świerklańcu a także modernizacji baterii koksowniczej w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Są inwestycje, które dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W uroczystości podpisania umów wziął udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wraz z parlamentarzystami z regionu.

Łączne wsparcie wszystkich powyższych projektów opiewa na kwotę ponad 110 mln złotych. Projekty w Świerklańcu i Tychach będą zrealizowane w ramach programu „Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”, natomiast Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej zrealizuje projekt dzięki programowi Energia Plus.

„Stacja tankowania wodoru Świerklaniec” – W ramach projektu realizowanego przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o. w Świerklańcu powstanie ogólnodostępna stacja wodoru, jest to element wdrażania strategii bezemisyjnego transportu na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Koncepcja obejmuje realizację zintegrowanej stacji tankowania wodoru z technologią umożliwiającą sprężanie i dozowanie wodoru do 350 barów. Szacowany obrót wodorem na stacji kształtować się będzie na poziomie ok. 150 000 kg/rok co umożliwi 7 tys. tankowań pojazdów.

„Tankuj wodór z PKM Tychy!” – Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z.o.o w Tychach planuje budowę ogólnodostępnej stacji wodoru umożliwiającej tankowanie pojazdów wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru. Głównym celem budowy stacji jest promocja wodoromobilności, której rozwój przyczynia się do zmniejszenia liczby pojazdów emitujących CO2 i NOx, a tym samym poprawy jakości powietrza.


Źródło : https://www.katowice.uw.gov.pl/