Jest pozwolenie na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Racibórz – Oświęcim przez tyskie Cielmice.

 


Wojewoda Śląski wydał obwieszczenie z decyzją o pozwoleniu na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Racibórz – Oświęcim, który będzie przebiegał m.in. przez tyskie Cielmice.

Podstawowe parametry i opis inwestycji:

  • gazociąg wysokiego ciśnienia,
  • średnica: 700 mm,
  • ciśnienie robocze: 8,4 MPa,
  • długość: ok. 115 km.

Status inwestycji:

  • gazociąg w trakcie projektowania,
  • zakończenie inwestycji planowane jest w 2025 roku.

Przebieg i lokalizacja inwestycji:
Inwestycja będzie zlokalizowana na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. Trasa gazociągu przebiegać będzie przez teren gmin: Racibórz, Kuźnia Raciborska, Nędza, Lyski, Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Orzesze, Suszec, Kobiór, Tychy, Bojszowy, Bieruń, Oświęcim i Chełmek.

 

Efektem projektowanej inwestycji będzie przede wszystkim uatrakcyjnienie regionu pod kątem dostępności do infrastruktury przesyłowej gazu i tym samym stworzenie warunków do przyłączenia do sieci przesyłowej nowych odbiorców szczególnie z sektora elektroenergetycznego. Dzięki rozbudowie systemu przesyłowego nastąpi także znaczące zwiększenie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego na terenie południowej Polski.

Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM S.A. podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy.

załącznik : 

 Obwieszczenie o wydaniu decyzji IFXV.7840.5.16.2022.doc