Zielone Tychy.

 


Rośliny sezonowe ozdabiające ronda, ulicy i skwery, zielone przystanki autobusowo-trolejbusowe czy łąki kwietne i dywany kwiatowe – to tylko jedne z nielicznych działań, które przez cały rok podejmowane są przez miejskie instytucje, zwłaszcza przez Tyski Zakład Usług Komunalnych.

W ubiegłym roku w naszym mieście trzykrotnie zmieniała się obsada rabat sezonowych. Wiosną posadzono ponad 21 tysięcy sztuk różnokolorowych bratków. – Latem wymieniono je m.in. na petunie, surfinie, werbeny patagońskie czy szałwie omączone o łącznej powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych. Z kolei jesienią, w donicach, na skwerach i w parkach posadzono ponad 6 tysięcy kompozycji z kapusty ozdobnej, wrzosów, chryzantem czy bluszczu doniczkowego. Są to działania, które Tyski Zakład Usług Komunalnych wykonuje każdego roku – mówi Agnieszka Lyszczok – dyrektor TZUK.

W tym roku nie brakowało jednak zadań specjalnych. – To był pracowity rok, na przestrzeni którego udało nam się wdrożyć w życie wiele innych ciekawych i innowacyjnych projektów, które wpłynęły zarówno na estetykę miasta, ekologię oraz komfort życia mieszkańców – dodaje dyrektor Lyszczok. W Tychach powstała m.in. pasieka z recyklingu w Parku Łabędzim, zielnik miejski w Parku Solidarności, ogród deszczowy przy ulicy Darwina czy łąka kwietna na osiedlu C i dywan kwiatowy na Starych Tychach, a także kolejne zielone przystanki.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się majowe, rodzinne sadzenia drzew, podczas których rodzice zasadzili dla swoich dzieci blisko 90 drzew. – W sumie na terenie miejskich parków i skwerów oraz w pasach zieleni pojawiło się 214 nowych drzew. To ważne, bo sadzenie i dosadzanie drzew jest najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem adaptacji do zmian zachodzących w naturze. Im więcej zieleni, tym lepiej dla nas i przyrody w mieście – mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

W ubiegłym roku Tyski Zakład Usług Komunalnych w Parku Jaworek i Parku Solidarności zainstalował ławki dla osób karmiących, a w Parku Północnym wyremontowana została „wysepka”, na której zamontowano nowe ławki oraz drewniany trap. W Parku Solidarności mieszkańcy mogą korzystać także ze stołów do gry w szachy i chińczyka.Źródło : https://umtychy.pl/