Policjant po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierującego na Wartogłowcu.

 


Policjantem jest się nie tylko na służbie, co udowodnił mundurowy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Będąc na wolnym, zatrzymał on nietrzeźwego kierującego. W trakcie kontroli okazało się również, że 39-latek posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Policjant z katowickiej drogówki, w czasie wolnym od służby, zauważył w Tychach na ul. Cmentarnej kierującego samochodem marki Peugeot, który w trakcie jazdy gwałtownie przyspieszał i hamował. W pewnym momencie kierujący z dużą prędkością zjechał na pobliski parking. Zaniepokojony zachowaniem mężczyzny mundurowy natychmiast zareagował podejrzewając, że kierujący może być pod wpływem alkoholu. Uniemożliwił mężczyźnie dalszą jazdę, a o zdarzeniu powiadomił dyżurnego tyskiej komendy, który wysłał na miejsce umundurowany patrol. Podejrzenia katowickiego policjanta okazały się słuszne. Badania na zawartość alkoholu wykazały w organizmie kierującego ponad 2 promile alkoholu. Po sprawdzeniu policyjnych systemów okazało się dodatkowo, że 39-letni mieszkaniec Katowic posiadał aktualny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Teraz kierujący odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości, a także za złamanie sądowego zakazu.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tysięcy, gdy był to już kolejny raz. W przypadku spowodowania wypadku drogowego przez nietrzeźwego kierującego, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tysięcy złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów – z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany, określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać, że osoba, która dopuszcza się kierowania pojazdem, dla której stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Apelujemy do wszystkich osób, aby reagowały w przypadku, gdy widzą osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę samochodu. Uniemożliwiając jazdę pijanemu kierowcy, chronimy nie tylko jego, ale również innych uczestników ruchu drogowego.