Śladami tyskiej architektury i urbanistyki lat 70. i 80.

 


„Na południe! Tyska architektura i urbanistyka lat 70. i 80. w dzielnicy południowej: osiedla M, N i O” – spacer architektoniczny.

Sobotnie letnie przedpołudnie warto spędzić wędrując po tyskich zakamarkach śladem tyskiej architektury i urbanistyki lat 70. i 80. XX wieku.

Wraz z początkiem lat 70. XX wieku rozpoczął się nowy etap wielkiej rozbudowy Tychów. Prace planistyczne i budowlane objęły tereny położone na południe od wykopu kolejowego, inicjując tym samym powstanie tzw. dzielnicy południowej. Kolejne powstające w dzielnicy zespoły zabudowy charakteryzowały się nowymi rozwiązaniami w zakresie układów urbanistycznych, form architektury oraz technologii budowlanych. Ich zrealizowane fragmenty są rezultatem szeregu uwarunkowań, które wpływały na decyzje projektowe oraz możliwość i zakres ich realizacji. Zagadnienia te zostaną omówione w trakcie dwuczęściowego cyklu spacerów – trasa pierwszej części obejmuje tereny osiedli N i O wraz obszarem nieukończonego Centralnego Ośrodka Miejskiego, a także osiedle M.

Na drugą część spaceru zapraszamy 13 sierpnia 2022 (sobota), godz. 11.00

data: 23 lipca 2022 (sobota), godz. 11.00–13.00
miejsce zbiórki: ul. K. Darwina (pod pomnikiem Hanny i Kazimierza Wejchertów), Tychy
prowadzi:
Mateusz Miłoń
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny