„Tomasz Beksiński – romantyk czy wampir” – koncert i spotkanie z Anją Orthodox.

 


W piątek 15 lipca o godz. 19.00 w Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim Tychach, w ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi „Beksiński na Śląsku”, odbędzie się spotkanie z Anją Orthodox, bliską przyjaciółką Tomka Beksińskiego. Artystka porozmawia z publicznością o swej przyjaźni z Tomkiem, jego życiu i pasjach, a także wykona kilka utworów swego zespołu Closterkeller. 

„Beksiński na Śląsku” https://beksinskinaslasku.pl/ to jedyna w tym roku w Polsce tak obszerna wystawa poświęcona malarstwu Zdzisława Beksińskiego, która trwa do 25 września w Tichauer Art Gallery w Tychach. Widzowie mogą zobaczyć 50 wyselekcjonowanych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, wyłącznego spadkobiercy Mistrza, do którego przekazywał tylko te swoje dzieła, które uważał za najlepsze, 5 nietuzinkowych dzieł z „kolekcji japońskiej, do niedawna uważanych za zaginione, oraz wystawę „Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition”. To multimedialna podróż przez twórczość artysty w ekscytujący sposób łącząca obraz i dźwięk. Wybrane jego dzieła zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D), a poprzez technologię VR każdy z odwiedzających będzie mógł wręcz „wejść do wnętrza obrazów”.

Festiwalowi towarzyszą także liczne, weekendowe wydarzenia towarzyszące. W piątkowy wieczór 15 lipca od godz. 19.00, który upłynie pod hasłem „Tomasz Beksiński – romantyk czy wampir”, odbędzie się spotkanie z Anją Orthodox, wokalistką zespołu Closterkeller. Piosenkarka porozmawia z publicznością i powspomina Zdzisława i Tomka Beksińskich, opowie anegdoty z czasów jej przyjaźni z Tomkiem oraz wykona kilka utworów z repertuaru Closterkellera. Dodatkowo widzowie będą mogli porozmawiać z Marianem Majchrzakiem, znajomym rodziny Beksińskich i kolekcjonerem sztuki z Nowego Jorku. Wieczór wypełnią ulubione utwory Tomasza Beksińskiego i będzie można potańczyć przy dźwiękach Wishbone Ash, The Free, Genesis, Marillion, Pink Floyd, Premiata Forneria Marconi, Lacrimosy, Closterkeller i innych zespołów grających w podobnym klimacie. Wieczór muzyczny poprowadzi Janusz Barycki z Fundacji Beksiński.

Festiwal „Beksiński na Śląsku” jest organizowany przy współudziale Muzeum Historycznego w Sanoku, Fundacji Beksiński i domu aukcyjnego Agra-Art. Jest to pierwsza w historii, niepowtarzalna i tak kompleksowa prezentacja twórczości i ogromnej kreacji tego wielkiego artysty, w tym roku w Polsce do zobaczenia tylko w Tichauer Art Gallery w Tychach do 25 września.

Honorowy Patronat objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Partnerem strategicznym wystawy są Koleje Śląskie.

Bilety już są dostępne w sprzedaży pod linkiem https://cutt.ly/Beksinski_na_Slasku_BILETY

Możliwy jest również zakup biletów na miejscu w Tichauer Art Gallery.

Informacje organizacyjne:

Orientacyjny czas zwiedzania wystawy to 40 min. Bilety oferowane są na określone przedziały godzinowe: od poniedziałku do piątku 12:00 – 15:00, 15:00 – 18:00, 18:00 – 21:00 oraz w soboty i niedziele 9:00 – 12:00, 12:00 – 15:00, 15:00 – 18:00, 18:00 – 21:00. W wybranym przedziale czasowym można odwiedzić ekspozycję o dowolnej porze.

Ceny biletów:

Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego: bilet normalny: 39 zł, bilet ulgowy: 30 zł

Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego + Wystawa Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition: bilet normalny: 55 zł, bilet ulgowy: 45 zł, bilet grupowy (powyżej 30. osób): 45 zł

Do zakupu biletu ulgowego na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego uprawnieni są:

  • uczniowie/studenci z ważną legitymacją uczniowską/studencką,
  • seniorzy powyżej 65 roku życia,
  • osoby niepełnosprawne (wraz z opiekunem) w weekendy, od piątku do niedzieli.

Do darmowego wstępu na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego uprawnione są:

  • osoby niepełnosprawne (wraz z opiekunem) od poniedziałku do czwartku,
  • dzieci do 6 roku życia.

Bilety na wystawę multimedialną Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition w Tichauer Art Gallery można kupić również na miejscu, ale wyłącznie po okazaniu biletu wstępu na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego.