Spotkanie z Gilem Peñalosą – światowej sławy ekspertem w dziedzinie mobilności miejskiej.

 


Wczoraj w Tychach odbyło się spotkanie z Gilem Peñalosą – światowej sławy ekspertem w dziedzinie mobilności miejskiej i przestrzeni. Wydarzenie było zorganizowane w ramach trwającego w Katowicach Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum).

Spotkanie z Gilem Peñalosą, zorganizowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię skierowane było do uczestników Metropolitalnych Szkół Prototypowania. Udział w nim wzięli urzędnicy, urbaniści i architekci zajmujący się na co dzień kwestami mobilności miejskiej, projektowaniem przestrzeni i zrównoważonym rozwojem miast.

– Bardzo się cieszę że będziemy dziś mogli wysłuchać zajmującego wykładu światowej sławy eksperta pana Gila Peñalosy – mówiła rozpoczynając spotkanie Hanna Skoczylas, Zastępca Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju.

– Nasz dzisiejszy gość jest twórcą prostych, przejrzystych rozwiązań dla mieszkańców miast na całym świecie, z których również my – Polacy – czerpiemy wzorce i staramy się, by przestrzenie miejskie były modernizowane tak, by nie wykluczały i służyły wszystkim korzystającym z nich społecznościom.

Wykład ekspercki

Spotkanie rozpoczął Gil Peñalosa. Ekspert podczas wykładu mówił o zrównoważonym rozwoju miast i metropolii, sporo miejsca poświęcił idei miasta 15-minutowego, które przedstawił jako koncepcję smart city.

Inteligentne miasto, to jego zdaniem takie, w którym dzieci mogą pójść pieszo do przedszkola, szkoły, gdzie najpilniejsze potrzeby takie jak zakupy, wyjście do restauracji czy kawiarni można załatwić w odległości 15 minut od miejsca zamieszkania.

Inteligentne miasto to także takie miejsce, gdzie życie społeczne może toczyć się na chodnikach. Gość spotkania przytoczył swoje doświadczenia z Bogoty, gdzie po zamknięciu ulic dla ruchu samochodowego życie mieszkańców przenosiło się na uzyskane w ten sposób nowe, miejskie przestrzenie.

– Potrafiliśmy już takie miasta tworzyć, ale odeszliśmy od tej idei na rzecz samochodów. Uważam, że popełniliśmy ogromny błąd – mówił Peñalosa. – Potrzebujemy technologi dla ludzi, a nie ludzi dla technologi – stwierdził i dodał: – Wszystkie cywilizowane miasta odchodzą od samochodów. Od budowania dróg. Jak chcesz wjechać do centrum samochodem – musisz zapłacić. W Japoni kupując samochód musisz udowodnić, że masz gdzie zaparkowac. 

Prelegent podkreślił, że projektując miasta powinniśmy brać po uwagę: zdrowie, równość (grup społecznych w nich zamieszkujących) i zrównoważony rozwój. Miasta przyszłości powinny jego zdaniem funkcjonować w modelu 8-80, czyli uwzględniać potrzeby różnych grup społecznych (miasta przyjazne dla dzieci i starszych).

Prezentacje miast

Prelekcję Gila Peñalosy zakończył panel dyskusyjny z uczestnikami. Następnie przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Gliwic, Dąbrowy Górniczej i Tychów zaprezentowali swoje doświadczenia i plany związane z mobilnością miejską, projektowaniem przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców i ogólnie rozumianym zrównoważonym rozwojem miast. Nie zabrakło dyskusji, podczas której uczestnicy wymieniali się doświadczeniami.

– Podczas dzisiejszego spotkania było bardzo dużo dobrych przykładów miejskich projektów – podsumował Peñalosa i dodał: – Cieszy entuzjazm w działaniach. To była dobra wymiana doświadczeń.


Gil Peñalosa – to światowej sławy ekspert w dziedzinie mobilności miejskiej i przestrzeni. Rozgłos zyskał jako współtwórca słynnej rewolucji miejskiej w Bogocie na przełomie wieków, od tego czasu współpracował z ponad 200 miastami na całym świecie. Jest założycielem i prezesem zarządu organizacji 8-80 Cities, propagującej tworzenie miejsc przyjaznych zarówno dla ośmio- jak i osiemdziesięciolatków, prezesem World Urban Parks oraz ekspertem ds. mobilności miejskiej i zaangażowania obywatelskiego w pracowni architektonicznej Jana Gehla.


Źródło : https://umtychy.pl/