Festiwal twórczości Zdzisława Beksińskiego pt. „Beksiński na Śląsku” w Tichauer Art Gallery.

 


Już 18 czerwca w Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim w Tychach rozpocznie się festiwal twórczości Zdzisława Beksińskiego pt. „Beksiński na Śląsku”, który obejmie wystawy, multimedia, VR, koncerty, spotkania oraz eventy specjalne. Będzie to największe wydarzenie w historii prezentujące twórczość słynnego malarza i potrwa do 25 września. Natomiast do 15 maja można obejrzeć wystawę prac Macieja Bieniasza – innego wielkiego, polskiego artysty, wybitnego mistrza Nowej Figuracji.

Maciej Bieniasz to jeden z najważniejszych mistrzów polskiej sztuki współczesnej, twórca symboliczny i metaforyczny, zwany Bułhakowem polskiego rysunku. Wystawa jego prac w Tichauer Art Gallery to nie tylko hołd i docenienie jego niebywałego talentu i warsztatu malarskiego, a przede wszystkim podróż po świecie symboli, ukrytych znaczeń oraz wyobraźni i umyśle samego artysty. Kwintesencją jego uniwersalnych i ponadczasowych prac są motywy biblijne, znane symbole oraz martwa natura. Pomagają zinterpretować współczesny świat, problemy jednostki oraz zadają pytania o kondycję świata i człowieka. Maciej Bieniasz o swoich pracach mówi, że są „listami pisanymi do samego siebie”.

– Ponad 40 prac Macieja Bieniasza można podziwiać codziennie w Tichauer Art Gallery w Tychach. Jego dzieła nierzadko w krytyczny sposób pokazują codzienność, w której żyjemy, zwracając uwagę na tematy społeczno-polityczne. Niewątpliwie są bardzo żywe, poruszające i aktualne. Swoim klimatem nawiązują do twórczości Zdzisława Beksińskiego, którego prace pokażemy już w czerwcu. Wystawę Macieja Bieniasza można zobaczyć do 15 maja. Serdecznie zapraszamy – mówi Anna Będkowska, wiceprezes Zarządu Tichauer.

Prof. Maciej Bieniasz to  poeta i myśliciel, wykładowca akademicki, malarz. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współzałożyciel, wraz ze Zbylutem Grzywaczem, Leszkiem Sobockim i Jackiem Waltosiem, grupy artystycznej Wprost, która działała w latach 1965-86. W latach 80. związany z kręgiem Kultury Niezależnej. Często sięgał w swojej sztuce do ikonografii biblijnej. W latach 60. powstały ekspresyjnie malowane, symboliczne w wymowie cykle obrazów, w których w metaforyczny sposób przenosił tematy związane z religią na współczesne wydarzenia i postacie. Bieniasz malował też obrazy o tematyce politycznie zaangażowanej, sprzeciwiając się wojnie. Otrzymał m.in. Nagrodę Krytyki im. Cypriana Kamila Norwida (1967) dla grupy Wprost i nagrodę komitetu Kultury Niezależnej „Solidarność” (1987) za całokształt twórczości.

Sprzedaż biletów: Beksinski_na_Slasku
Cennik:
wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego:

– bilet normalny: 39 zł
– bilet ulgowy: 30 zł
Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego + Wystawa „Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition”:
– bilet normalny: 55 zł
– bilet ulgowy: 45 zł
– bilet grupowy (powyżej 30. osób): 45 zł
Do zakupu biletu ulgowego na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego uprawnieni są:
– Uczniowie/studenci z ważną legitymacją uczniowską/studencką,
– Seniorzy powyżej 65 roku życia,
– Osoby niepełnosprawne (wraz z opiekunem) w weekendy, od piątku do niedzieli.
Do darmowego wstępu na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego uprawnione są:
– Osoby niepełnosprawne (wraz z opiekunem) od poniedziałku do czwartku,
– Dzieci do 6 roku życia.
Godziny otwarcia:
– od poniedziałku do niedzieli w godzinach 09.00-21.00
Miejsce wystawy:
Browar Obywatelski Tychy
ul. Browarowa 21