Tyski program „Aktywni 60 plus” ma 10 lat.

 


W tym roku mija dziesięć lat funkcjonowania w Tychach programu „Aktywni 60 plus”. Z tej okazji, w czwartek 23 czerwca, w tyskiej Mediatece odbędzie się uroczysty jubileusz.

Program „Aktywni 60plus” działa w Tychach od 2012 roku – uchwalony został przez Radę Miasta Tychy w dniu 29 marca 2012 roku (uchwała nr XVII/363/12). Działanie ma na celu zwiększenie poziomu aktywności, społecznej, jak i fizycznej osób powyżej 60. roku życia poprzez zwiększenie dostępności do dóbr kultury, uczestnictwo w zajęciach sportowych, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych.

Warunkiem uczestnictwa w Programie jest ukończenie 60. roku życia oraz stałe zameldowanie w Tychach. Potwierdzeniem uczestnictwa jest posiadanie karty „aktywni60plus” weryfikowanej przez Partnerów Programu dokumentem tożsamości. Uzyskanie karty następuje poprzez pisemny wniosek złożony osobiście w punkcie Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy.

– Posiadacze kart na przestrzeni lat mogli skorzystać z szerokiej oferty zniżek oferowanych przez instytucje miejskie oraz partnerów Programu. Zniżki oferowane były między innymi: w zakładach optycznych, gabinetach stomatologicznych, rehabilitacyjnych, czy zakładach fotograficznych – mówi Iwona Bińkowska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy.

Celem programu jest również podniesienie poziomu aktywności, nie tylko tej fizycznej, ale również społecznej. Aby temu sprostać, tyscy przedsiębiorcy prowadzący punkty gastronomiczne, kawiarnie oraz salony urody, proponują uczestnikom „Aktywni60plus”, pakiet rabatów na swoje usługi. Członkowstwo w programie to także tańsze zakupy w takich firmach jak: jubiler, sklep z dewocjonaliami, zabawkami dla dzieci, sklep z artykułami zoologicznymi, biurowymi lub pościelą i materacami. Beneficjenci programu „Aktywni60plus”, mają także do dyspozycji korzystne zniżki w szkołach językowych, warsztatach plastycznych, kancelariach prawnych, w doradztwie podatkowym, kursach prawa jazdy, studiach fotograficznych, przy zakupie sprzętu komputerowego lub usług internetowych, ksero czy krawieckich oraz mechanice samochodowej.

Dla seniorów planujących wypoczynek poza miastem Partnerzy Programu oferowali atrakcyjne rabaty w miejscowościach wypoczynkowych takich jak Ustroń, Świeradów Zdrój, Łeba, Milówka czy Jastrzębia Góra.

Od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się bezpłatne zajęcia prowadzone dla seniorów. Beneficjenci Programu mogli skorzystać między innymi z zajęć zumby, slim body, zdrowego kręgosłupa, tai chi, nordic walking czy zajęć tanecznych.

Aktualnie w programie uczestniczy 13 248 seniorów. Około 12 000 osób skorzystało ze zniżek proponowanych tylko przez instytucje miejskie i Wodny Park Tychy. Partnerami programu jest ok. 100 firm prywatnych.

JUBILEUSZ

Jubileusz programu „Aktywni 60 plus” świętować będziemy w tyskiej Mediatece 23 czerwca. Będzie to okazja do spotkania z wyjątkowymi senirorami i poznania ich niezwykłych pasji.

PROGRAM JUBILEUSZU W MEDIATECE | 23 CZERWCA 2022 r.

10:00 – 10:15 Otwarcie, Maciej Gramatyka Zastępca Prezydenta Miasta Tychy ds. Społecznych

10:15 – 10:45 „Doceniać mądrość czasu” dr Monika Mularska-Kucharek

10:50 – 11:20 „Jesień życia – wiosna możliwości” Hanna Piekarska

11:25 – 12:00 „Ruch jest życiem, a życie jest ruchem” (Arystoteles) Iwona Węcławowicz, Wojciech Węcławowicz

12:00 – 12:30 Przerwa kawowa

12:30 – 13:00 Filmy dla seniorów – czy możemy mówić o nowym trendzie we współczesnym kinie? dr Joanna Zabłocka-Skorek

13:05 – 13:20 Pokaz mody w wykonaniu Seniorów

13:25 – 13:50 Koncert duetu Queens of Violin

13:55 – 14:10 Słodki poczęstunek

Osoby zainteresowane uczestnictwem w wydarzeniu prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 32 776 35 41 do 21 czerwca. Ilość miejsc jest ograniczona.

O prelegentach:

dr Monika Mularska-Kucharek Doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, ekspertka ds. rozwoju osobistego osób dojrzałych, trenerka biznesu, terapeutka, właścicielka firmy szkoleniowej ART OF TRAINING, koordynatorka działań międzypokoleniowych w Centrum Kultury Młodych w Łodzi, prezeska Fundacji Łódzka Akademia Kobiecości. Autorka wielu publikacji z zakresu jakości życia, w tym osób dojrzałych i szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Inicjatorka i współredaktorka wielu książek, m.in.: „Jesień życia? Wiosna możliwości! Przewodnik po późnej dorosłości.”, „Srebrne tabu. Przyjaźń, miłość, seks w wieku dojrzałym”, a także „Jak nie teraz, to kiedy?” oraz „Recepta na piękną jesień. Jak dbać o jakość życia w późnej dorosłości”.

Hanna Piekarska 70-letnia blogerka, stylistka, modelka, felietonistka, wolontariuszka i ambasadorka Głosu Seniora. Aktorka-statystka w wielu serialach i reklamach. A wszystko to zaczęła realizować dopiero… na emeryturze. Jesień życia uczyniła wiosną możliwości, a siwy włos atutem. Skutecznie aktywizuje seniorów, pomagając im zmieniać swoje życie na lepsze. Uwielbia modę i temu poświęca najwięcej czasu, organizując pokazy od 8 lat. Występuje w reklamach, teledyskach, filmach, radiu i telewizji. Dba o formę fizyczną, często bywa w teatrze, na koncertach, pisze wiersze, zajmuje się ogródkiem. Kocha życie, inspirując innych do działania.

Iwona Węcławowicz Znana na Instagramie jako @FIT_IVI_ udowadnia swoją aktywnością, że wiek to tylko liczba. Swoją przemianę zaczęła po przebyciu skomplikowanych operacji. Świetnej formy uzyskanej dzięki aktywności fizycznej i rehabilitacji ruchowej zazdroszczą jej dziś nawet dwudziestolatkowie. W Internecie motywuje miliony Polaków do zmiany życia na lepsze. Treningi na siłowni, kickboxing, jazda na rowerze to jej codzienność. Latała w tunelu aerodynamicznym, jeździła gokartem, skakała na trampolinach. Z utratą nadprogramowych kilogramów i zwiększeniem kontroli swojego ciała przyszła chęć na przełamywanie kolejnych barier – obecnie planuje skok ze spadochronem.

Wojciech Węcławowicz To zdecydowanie jedna z najbardziej inspirujących postaci, jakie w ostatnich latach można było poznać w social mediach. Udowodnił, że nigdy nie jest za późno na radykalne zmiany w życiu. W 2018 roku ze względu na pogarszające się samopoczucie zaczął swoją metamorfozę, którą na YouTube obejrzało już prawie 8 milionów ludzi z całego świata. Poprawa zdrowia i redukcja masy ciała zachęciły go do osiągnięcia kolejnego celu – udziału w mistrzostwach świata w lekkoatletyce i zdobycia srebrnego medalu w pięcioboju. W 2021 roku był najstarszym uczestnikiem polskiej edycji programu „Taniec z Gwiazdami”. W sieci jako Fit Oldboy motywuje do aktywności fizycznej, a na YouTube jako Hyperactive Boys z synem pokazuje, jak wspólnie czerpać radość z ruchu.

dr Joanna Zabłocka-Skorek Trenerka edukacji medialnej i społecznej, filmoznawczyni, prezeska Fundacji Rozwoju Kompetencji Medialnych i Społecznych „KinoSzkoła”. Autorka licznych wystąpień i publikacji naukowych z zakresu edukacji filmowo-medialnej. W 2011 roku stworzyła Ogólnopolski Interdyscyplinarny Projekt Edukacji Medialnej „KinoSzkoła”, w którym obecnie uczestniczy prawie 300 tysięcy uczniów w ponad 70 miastach. W 2014 roku została laureatką nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w 2016 roku otrzymała przyznawany przez Stowarzyszenie Kina Polskie Honorowy Złoty Bilet za wybitne zasługi
w upowszechnianiu kultury filmowej w Polsce. W 2020 roku została Stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


To nie wszystko – tydzień przed wydarzeniem w Mediatece, odbędą się dni otwarte w tyskich placówkach oferujących zajęcia dla seniorów – również tych, którzy nie są uczestnikami miejskiego programu „Aktywni 60 plus”.

DNI OTWARTE W TYSKICH PLACÓWKACH ORGANIZUJĄCYCH ZAJĘCIA DLA SENIORÓW

DATA KTO GDZIE CO GODZINY
15 czerwca Oratorium Rodzina Ośrodek wsparcia dla seniorów

 

ul. Elfów 29 – zajęcia muzyczne „śpiewać każdy może”

– zajęcia w salce gimnastycznej,

– gry stolikowe.

od 9.30 do 12.00
17 czerwca Klub Seniora PLATYNA ul. Edukacji 11 10.00 – 11.30 Rękodzieło – malowanie na tkaninach.

11.40 – 13.40 Warsztaty dietetyczno – kulinarne.

13.50 – 15.20 Warsztaty ruchowe – choreoterapia.

15.30 – 16.30 Warsztaty muzyczne z zespołem Platyna.

od 10:00 do 16:30
20 czerwca

 

 

 

Ośrodek Christoforos- Dom parafialny

Ośrodek Christoforos

ul. ks. Tischnera 52

 

 

 

– gimnastyka,

– loteria „Każdy los wygrywa”,

– zajęcie z -rękodzieła,

– kącik kulinarny

– zabawy integracyjne,

– spotkanie z piosenką i dobrym humorem,

– odwiedzenie stoiska z książkami używanymi „Książka dla Ciebie”.

od 10.00 do 13.00

 

21 czerwca Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej

Klub Senior+

ul. Barona 30/428 – zajęcia ogólnorozwojowe z piłką, przy muzyce,

-zajęcia manualne – wykonywanie bryloków makramowych.

od 8:45 do 10:30

od 11:00 do 13:00

21 i 22 czerwca Dzienny Dom Pomocy Społecznej „Wrzos” ul. Edukacji 11 – 21 czerwca o godz. 10.00 benefis pani Danuty Wencel autorki książki „Babciu, dziadku – opowiedz swoim wnuczętom”,

– 22 czerwca o godz. 10.00  zajęcia usprawniającąo – ruchowe,

22 czerwca o godz.11.00 koncert zespołu folklorystycznego „Urbanowiczanki”,

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu 32 780 40 01.

od 10:00
22 czerwca Fundacja  Rozwoju Ekonomii Społecznej

Klub Senior+

ul. Arkadowa 2 – zajęcia ogólnorozwojowe z piłką, przy muzyce,

– zajęcia manualne – wykonywanie obrazów z wykorzystaniem płatków kwiatów.

od 9:00 do 10:45

od 11:00 do 12:30

 


Źródło : https://umtychy.pl/