W niedzielę na torze FCA Poland odbędzie się czwarta runda SMT.

 


W niedzielę 5 czerwca na torze FCA Poland w Bieruniu odbędzie się czwarta runda Samochodowych Mistrzostw Tychów. Sezon 2022 zbliża się już do półmetka.

Poprzednia runda Samochodowych Mistrzostw Tychów (SMT) miała nietypową formułę: zawodnicy startowali do zawodów równolegle – na trasę wyjeżdżały równocześnie po dwie załogi. Tym razem organizatorzy z Automobilklubu Ziemi Tyskiej wrócili do sprawdzonej formuły. Będzie więc tylko jedna trasa, na którą zawodnicy będą startowali w ustalonych odstępach czasu.

Nie znaczy to jednak, że zabraknie emocji. Zawody z cyklu SMT zawsze zapewniają wspaniałe widowisko dla kibiców i zaciętą walkę dla zawodników. W każdej z klas trwa walka o zwycięstwo w końcowej klasyfikacji sezonu, a najlepsi zawodnicy pierwszej części mistrzostw będą mogli wystartować w Super Sprincie SMT podczas wrześniowego Rajdu Śląska. Uczestnicy tych zawodów będą się ścigać pod Stadionem Śląskim, na tej samej trasie co najlepsi kierowcy rywalizujący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

Na razie jednak walka będzie toczyć się na torze testowym FCA w Bieruniu. W klasie 4, w której rywalizują najmocniejsze maszyny, pod nieobecność wielokrotnego mistrza Tychów Artura Kobieli liderem klasyfikacji jest Michał Biały, startujący leciwym audi 80. W klasie 3 bezdyskusyjnym liderem w tegorocznych rozgrywkach jest Sebastian Butyński, który wygrał pierwsze trzy rundy cyklu. Butyński prowadzi także w klasyfikacji generalnej 2WD, wyprzedzając Pawła Rączkę.

W klasie 2 po ostatniej rundzie na prowadzenie wysunął się Grzegorz Dobrzański, ale jego przewaga nad rywalami jest minimalna. W dużo lepszej sytuacji jest lider klasyfikacji w klasie 1: Łukasz Semik triumfował we wszystkich rozegranych do tej pory rundach SMT. W klasie CENTO – przeznaczonej dla fiatów cinquecento i seicento prowadzenie utrzymuje Adam Pawłowski, zaś w klasie PPC (peugeot i citroën) prowadzi Tomasz Piksa – co ciekawe nie wygrał on żadnej z rozegranych do tej pory rund, ale w każdej finiszował na drugiej pozycji.

W klasie RWD prowadzi Paweł Rączka, który w pierwszych rundach sezonu nie dał szans rywalom. W klasie Open 4WD liderem jest Rafał Wlazłowski a w Open 2WD prowadzi – z zaledwie jednym punktem przewagi – Michał Jakubczyk. Michał Paciej po serii trzech drugich pozycji w pierwszych rundach otwiera tabelę klasy Retro. W klasie Gość najwięcej punktów zdobył do tej pory Dawid Charytanowicz

Organizatorem cyklu SMT jest Automobilklub Ziemi Tyskiej. Tyskie stowarzyszenie od blisko 20 lat organizuje imprezy motorsportowe na niemal każdym poziomie – od imprez dla lokalnych kierowców, przez Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska, po Rajd Śląska – rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. AZT prowadzi także szereg innych imprez, których celem jest promowanie bezpieczeństwa na drogach. Do tej kategorii należą m.in. organizowane wspólnie ze śląską Policją eventy pod szyldem „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie” czy „Młodzieżowy Rajd Śląska”. Ich celem jest poprawa umiejętności i świadomości wśród młodych kierowców. AZT angażuje się w ich edukację i szkolenie.