Tyscy artyści w Oberhausen.

 


W najbliższą niedzielę, 29 maja o godzinie 17.00 w Galerii KIR w Oberhausen, odbędzie się wernisaż prac artystów związanych z Miejską Galerią Sztuki OBOK. To pierwszy projekt w ramach współpracy międzynarodowej między dwoma miastami partnerskimi.

Niemiecka publiczność będzie miała okazję obejrzeć prace artystów  takich jak: Wojciech Łuka (kurator Galerii OBOK), Jerzy Rupik, Piotr Bąk i Beata Wąsowska. Koordynatorem wyjazdu została Joanna Rupik. Wernisaż w Galerii KIR to jednocześnie oficjalne rozpoczęcie współpracy partnerskiej między Tychami a Oberhausen.

Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć 13 prac Piotra Bąka (techniki mieszane), dziesięć fotografii Jerzego Rupika, trzynaście prac malarskich Wojciecha Łuki, dziewiętnaście prac Beaty Wąsowskiej (malarstwo akrylowe).

Wojciech Łuka, kurator Galerii OBOK podkreśla, jak ważne jest, że to właśnie  Miejska Galeria Sztuki OBOK będąca integralną częścią Teatru Małego w Tychach, postawiła pierwszy krok w kierunku współpracy artystycznej między miastami.

W ramach tego projektu kolejnym wydarzeniem będzie pokaz prac niemieckich artystów w tyskiej galerii planowany na jesień tego roku. Relacje z tego pierwszego wydarzenia będzie można oglądać m.in. w kolejnym numerze „Ram Kultury”.


Biogramy artystów:

Piotr Bąk

Urodził się w Żywcu. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (filia w Katowicach). Dyplom z medalem otrzymał w 2001 roku w Pracowni Projektowania Form Przemysłowych u prof. Jerzego Wuttke. W 2010 uzyskał stopień doktora sztuki, a w 2018 uzyskał habilitację. Od 2004 roku pracował na stanowisku asystenta w Pracowni Rysunku i Malarstwa na kierunku wzornictwo u prof. Jana Dubiela. Od roku 2015 prowadzi Pracownię Sztuk Wizualnych. Prowadził również zajęcia z rysunku i malarstwa w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach oraz Studium Rysunku i Grafiki w MOK w Jastrzębiu-Zdroju. Jest autorem licznych projektów i ich realizacji w technice rysunkowej i malarskiej. Jest współautorem wielu polichromii, m.in. w kościołach w Czarnym Dunajcu, Woszczycach, Kędzierzynie-Koźlu. Wziął udział wokoło 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz zrealizował 20 pokazów indywidualnych. Brał udział w kilkunastu plenerach i wystawach poplenerowych oraz licznych konkursach i wystawach pokonkursowych.

Jerzy Rupik,

doktor sztuki, absolwent studiów magisterskich kierunku grafika w zakresie projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Projektant, fotograf, brał udział w wielu wystawach zbiorowych między innymi: wystawie fotografii w ramach Labiryntu Szóstego w Kłodzku, wystawie fotograficznej na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko” w Poznaniu oraz w wystawie plakatu w Oświęcimiu poświęconej 60 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz – Birkenau, wystawie fotografii Magiczne Przestrzenie / Magische Räume w Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen, autor indywidualnych wystaw: Tableau vivant w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, wystawy Balans bieli w Starej fabryce w Bielsku białej. W 2017 roku wystawił prace w cyklu wystaw Pokaz Sztuki Mężczyzn w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej oraz na indywidualnej wystawie Redukcja szumu w Starej Fabryce w ramach Industriady 2017.

Nagrody i wyróżnienia: w 2004 otrzymał wyróżnienie w konkursie na logo Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii w Toruniu, w 2006 nagrodę specjalną za logo Instytutu Jazzu w międzynarodowym konkursie TaMga – INTERNATIONAL TRADE MARK CONTEST w Nowosybirsku, w 2007 roku – pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie na logo Uzdrowiska Kołobrzeg, w 2012 otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego w kategorii: zrewitalizowana przestrzeń publiczna za projekt parku 12 kolekcji botanicznych Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, w 2014 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na logo Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, w 2015 zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na Projekt Koncepcji Artystycznej „Budowy Trasy Pamięci” poświęconej pamięci ofiar katasrof górniczych.

W fotografii interesuje mnie synteza otaczającej przestrzeni. Nie szukam daleko. Szczególnie bliski mi krajobraz Górnego Śląska, dynamicznie zmieniający się, prowokuje do fotograficznego utrwalenia. W poszukiwaniach fotograficznych inspiruje mnie twórczość Bernd’a i Hilli Becher (Bernd i Hilla Becher) oraz osiągnięcia Szkoły Düsseldorfskiej. Swoją twórczość sytuuję między doświadczeniem projektowym a rejestracją obrazu fotograficznego. Taka perspektywa pomaga w definiowaniu wielowymiarowej istoty krajobrazu.

Wojtek Łuka

Mieszka i tworzy w Tychach. Oprócz aktywności pedagogicznej,  administracyjnej i biznesowej, jest przede wszystkim malarzem, grafikiem i projektantem. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1984 uzyskał dyplom z wyróżnieniem  w katowickiej filii, na Wydziale Grafiki w pracowni grafiki warsztatowej i projektowania książki. Stypendysta Ministra Kultury.Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w Dziedzinie Kultury. Posiada odznaczenia i tytuł ,, Zasłużony dla Kultury Polskiej” , oraz ,, Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. Po ukończeniu studiów, związany był z redakcjami i wydawnictwami : w 1984 jako stażysta redaktora graficznego z tygodnikiem ,,Katolik”, od 1985 do 1988 jako redaktor graficzny z tygodnikiem ,,Tak i Nie ‘’ i kwartalnikiem ,,Tak i Nie – Śląsk”, od 1990 do 1992 jako dyrektor artystyczny z Wydawnictwem ,,Jutro”, od 1995 do 2017 jako współzałożyciel, członek kolegium redakcyjnego i szef działu graficznego z Miesięcznikiem Społeczno- Kulturalnym ,,Śląsk’’. W latach 2016-2019 był dyrektorem ds. wizerunku Grupy ,,Ekoma ‘’, a od 2005 do 2010 jako właściciel zarządzał projektem ,,Skup Kultury ‘’. W latach 1990- 2011 pełnił funkcję Plastyka Miejskiego w Urzędzie Miasta Tychy. W  roku 2019 został  Kuratorem Miejskiej Galerii Sztuki ,, Obok’ ‘’w Tychach. Od 2005, prowadzi Autorską Szkołę Edukacji Artystycznej, od 2017 wykłada na UTW krakowskiej Akademii Frycza Modrzewskiego. Jest autorem ponad 2000. publikacji graficznych, będących komentarzami do tekstów poetyckich, lirycznych i społeczno- politycznych. Pracuje cyklami , takimi jak : ,,Jabłko’’, ,, Drzewo Mądrości’’, ,,Podróż’’, ,, Kamienie’’, ,,Oko Opatrzności’’, ,,Dialog’’, ,,Anioły’’, ,,Kolekcjoner’’, ,,Sny’’, ,, Pejzaże’’, ,, Słońca’’, ,, Mistrzowie’’, ,,Ryby’’, ,,Jeźdźcy Apokalipsy’’, ,, Katedry’’. Opowiada o nich obrazami olejnymi, akrylowymi, akwarelami, rysunkami, instalacjami przestrzennymi linorytami i wielkoformatowymi grafikami na elewacjach w przestrzeni publicznej. Bardzo często łączy techniki. Jest autorem projektów wielu książek, layout’u  kilku periodyków, wnętrz użytkowych, ekspozycji handlowych, wielu wystaw artystycznych, okładek płyt,  oraz znaków graficznych, między innymi: winiety Miesięcznika Społeczno- Kulturalnego ,,Śląsk’’, oraz logo Opery Śląskiej. Prace Wojtka Łuki znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w Polsce, USA, Kanadzie, Niemczech, Włoszech, Egipcie, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Beata Wąsowska

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach, w pracowniach malarstwa: profesora Jerzego Dudy-Gracza oraz profesora Macieja Bieniasza; projektowanie graficzne książki w pracowni profesora Adama Romaniuka. Dyplom 1985. 1986 Stypendium Ministra Kultury i Sztuki.2016 Studia podyplomowe „Historia sztuki, perspektywa społeczna i polityczna” w Colegium Civitas w Warszawie. Uprawia malarstwo sztalugowe. Animuje projekty artystyczne.

Zrealizowała ponad 70 wystaw indywidualnych malarstwa i 100 prezentacji w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.  Była gościem krajowych i międzynarodowych plenerów malarskich.

Jest darczyńcą wielu fundacji i aukcji malarstwa min.: Aukcja Polskiej Sztuki w Nowym Yorku, „Godula Hope”, „Bliźniemu swemu…”. Juror w konkursach plastycznych.

Jest autorką projektu multimedialnego NIE BEZ KOZYRY [2007, 2008]. Zainicjowała i zrealizowała projekt artystyczny Akcja Sztuki {AKCJA SZTUKI. KOBIETY [2009/2010] oraz AKCJA SZTUKI > NOWE [2010/2011]}, współtworzyła projekt Zielona Oś 2.0.

Jest autorką tekstów o sztuce. Inicjowała i uczestniczyła w debatach na temat sztuki. Publikowała swoje teksty m. in. w miesięczniku „Śląsk”, w „Migotania i przejaśnienia”, w „Lady’s Club”, w katalogach wystaw,  w folio ASP w Katowicach. Jej esej „Na Górnym Śląsku bardziej” został opublikowany w albumie wystawy „Sztuka kobiet, kobiety w sztuce” wydanym przez Muzeum Śląskie w Katowicach.

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej prace znajdują się w zbiorach instytucji, muzeów oraz osób prywatnych w kraju i zagranicą.

Strona internetowa Beaty Wąsowskiej: www.beatawasowska.plŹródło : https://umtychy.pl/