Zawody Balonowe „In The Silesian Sky“ w Tychach.

 


Zawody balonów na ogrzane powietrze wracają na Górny Śląsk! Po bardzo udanej, zeszłorocznej edycji „In The Silesian Sky“, mieszkańcy regionu będą ponownie mogli podziwiać zmagania najlepszych ekip balonowych z Polski oraz Europy.

Zawody odbywają się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski. Tegoroczna impreza potrwa aż trzy dni – między 24 a 26 czerwca, a za współorganizację odpowiadać będą miasta Pszczyna oraz Tychy. Tam właśnie odbędą się loty konkursowe, a także gale otwarcia oraz zakończenia zawodów wraz z wręczeniem nagród.

– Po raz pierwszy gościmy w Tychach najlepsze załogi balonowe w Polsce i Europie. To będzie fantastyczne widowisko – już teraz zapraszam mieszkańców naszego miasta na to wydarzenie – mówi Andrzej Dziuba  – prezydent Tychów.

W podniebne szranki stanie 20 załóg balonowych, które zmierzą się w różnych konkurencjach, najpopularniejsze z nich to m.in. „hare and hound” (pogoń za lisem) czy zrzucenie markera przez zawodników jak najbliżej wyznaczonego przez sędziego celu zwanego „krzyżem”.

–  Zawody balonowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem widzów ze względu na swoją spektakularną formę. Nieczęsto zdarza się, aby nad miastem można było podziwiać tak dużo latających, sporej wielkości kolorowych obiektów. Największe emocje wśród widowni budzi nocny pokaz, kiedy czasze oświetla ogień z palników, a balony tworzą olbrzymie lampiony – mówi Tomasz Filus ze Skywalkers Balloon Club, który odpowiada za organizację zawodów od strony technicznej.

Same balony nie tylko spektakularnie wyglądają, są także pokaźnych rozmiarów. Nylonowe lub poliestrowe powłoki, czyli charakterystyczne „czasze”, osiągają nawet 3 600 m3. Pozostałe elementy budowy balonu to kosz ratanowy, dzięki któremu wytrzymują liczne uderzenia podczas lądowania oraz system zasilania (palniki, węże i butle z gazem propan-butan lub propanem technicznym).

Czynnikiem decydującym o rozpoczęciu lotów będzie pogoda, a jednym z kluczowych elementów – wiatr. Po weryfikacji warunków atmosferycznych przez komisję sędziowską, która podejmuje ostateczną decyzję o starcie, załogi rozpoczną rywalizację. Idealna prędkość wiatru do podniebnych zmagań wynosi 2–3 m/sek. Sterowanie balonem opiera się bowiem na prawie fizyki i jest możliwe wyłącznie w górę i w dół –   podgrzanie powietrza wewnątrz powłoki powoduje uniesienie balonu, a odpowietrzanie – jego opadanie. Reszta pozostaje w gestii pilotów, którzy muszą wykazać się niezwykłymi umiejętnościami, jak wiedza meteorologiczna, ocena rzeźby terenu oraz doświadczenie, aby precyzyjnie oszacować kierunek czy prędkość lotu.

Program | II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego „In The Silesian Sky“ 24-26 czerwca 2022 

24 czerwca 2022 | Tychy Mediateka, al. Piłsudskiego 16

Gala balonowa -prezentacja załóg i uroczyste otwarcie zawodów z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby

25 czerwca 2022 | Pszczyna Park Zamkowy

godzina 05:30 – Pierwszy lot konkursowy*
godzina 18:30 – Drugi lot konkursowy*
godzina 21:00 – Gala balonowa z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola

26 czerwca 2022 | Tychy Mediateka, al. Piłsudskiego 16

godzina 05:30 – Trzeci lot konkursowy*
godzina 18:30 – Czwarty lot konkursowy*
godzina 21:00 – Gala balonowa, zakończenie zawodów i wręczenie nagród z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby

* Loty konkursowe odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmie kolegium sędziów.

ORGANIZATORZY : Województwo Śląskie, Instytucja Kultury Ars Cameralis
WSPÓŁORGANIZATORZY : Miasto Pszczyna, Miasto Tychy
PARTNER : Skywalkers Balloon ClubŹródło : https://umtychy.pl/