Zobacz wystawę o historii kolei w Bieruniu.

 


Kto jeszcze nie widział wystawy mobilnej o historii dworca kolejowego w Bieruniu Nowym o i rozwoju kolei w naszym mieście? Wystawa dostępna jest wciąż w budynku Centrum Przesiadkowego przy ulicy Ofiar Oświęcimskich. Oglądać można ją od poniedziałku do piątku – w godzinach kursowania pociągów (od rana do wieczora).

Wystawę przygotował Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Bieruniu na okoliczność uroczystego otwarcia Centrum Przesiadkowego w Bieruniu Nowym. Przypomnijmy, że w latach 2019-2021 trwała gruntowna przebudowa budynku starego dworca kolejowego, której celem było przystosowanie go do pełnienia funkcji nowoczesnego Centrum Przesiadkowego. Wystawa umiejscowiona jest w poczekalni na parterze budynku dworca. Oglądać można ją w dni powszednie w godzinach kursowania pociągów.

Warto wiedzieć że ze stacji BIERUŃ NOWY odjeżdża codziennie 13 pociągów na Katowice i 13 pociągów na Oświęcim. Średni czas przejazdu do Katowic to 45 minut, a do Oświęcimia 6-7 minut.

Dworzec w Bieruniu Nowym ma 160 lat. Dawniej tętnił życiem i był niezwykle ważnym, prestiżowym oraz popularnym obiektem na mapie Śląska. Jego długą, bogatą i bardzo ciekawą historię poznać można oglądając wystawę DWORZEC W BIERUNIU NOWYM. DAWNIEJ I DZIŚ. Na ośmiu planszach streszczona jest historia kolei w Bieruniu oraz losy zabytkowego budynku dworca PKP. Wspomniane są też najciekawsze wydarzenia związane z historią dworca – m.in.: przejazd pociągu papieskiego. W ramach wystawy zaprezentowano również zdjęcia z realizacji zakończonej własnie inwestycji – widać na nich stan budynku sprzed remontu, zmiany jakie zachodziły w trakcie i efekt końcowy!

This slideshow requires JavaScript.Źródlo : https://www.bierun.pl/