Wystawa „LACUS czyli JEZIORO” w Muzeum Miejskim w Tychach.

 


Wystawa podsumowująca projekt „Lacus” – autorską propozycję edukacyjną Pauliny Niemczyk, skupioną wokół Jeziora Paprocańskiego. Na wystawie zostaną zaprezentowaneprace dzieci i dorosłych biorących udział w warsztatach, jak i dokumentacja fotograficzna, będąca wizualnym zapisem spacerów, wykładów i lekcji edukacyjnych. Zanurzmy się w sztuce i raz jeszcze wybierzmy się w podróż wokół Jeziora.

„Lacus” to autorska propozycja edukacyjna Pauliny Niemczyk, absolwentki Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, która w swojej twórczości artystycznej czerpie inspirację z natury, architektury i podróży. Ten interdyscyplinarny projekt badawczo–edukacyjny skierowany był do dzieci i młodzieży z Tychów. Jego celem było poszerzenie świadomości ekologicznej i wiedzy na temat ekosystemu Jeziora Paprocańskiego, także w kontekście historii tego miejsca oraz perspektyw turystyki i rekreacji. Poznanie specyfiki tego unikalnego obszaru umożliwiły działania kreatywne z pogranicza nauki i sztuki, przybliżające zagadnienia z pogranicza biologii, geografii, fizyki i chemii, jak warsztaty, wycieczki, gry terenowe, prelekcje czy pokazy filmów.Działania edukacyjne i artystyczne miały miejsce na terenie Jeziora Paprocańskiego i Muzeum Miejskiego w Tychach od czerwca do października 2021 roku.

To łącznie:

  • 18 warsztatów dla dzieci i dorosłych, łączących zagadnienia z pogranicza ochrony środowiska i sztuki;
  • 6 rodzinnych spacerów edukacyjnych wzdłuż Jeziora Paprocańskiego;
  • wykład historyka sztuki, w którym oś narracji stanowił motyw jeziora w sztuce;
  • lekcja ornitologiczna nie tylko dla najmłodszych, uwrażliwiająca na otaczający świat.

Ponadto podczas akcji społecznej „Dbam o Jezioro – akcja segregacja” uczestnicy i uczestniczki zebrali ponad 30 worków odpadów, zaśmiecających teren wybrzeża Jeziora Paprocańskiego.

Paulina Niemczyk – malarka i edukatorka. Dyplomuzyskała na WydzialeMalarstwaAkademiiSztukPięknych im. Jana Matejki w Krakowie w 2017 roku. Zajmujesięmalarstwem, tkaninąartystyczną, tworzeniemobiektów i instalacji, organizacjąwystaw i projektów. Brałaudział w ok. 50 wystawach i pokazachzbiorowych, na poziomiekrajowym i międzynarodowym. Jejpraceznajdująsię w prywatnychkolekcjach w Polsce i zagranicą. Obecniejejobrazymożnaoglądać w Centrum Sztuki WspółczesnejTichauer Art Gallery w Tychach. W maju 2021 rokupodjęławspółpracę z Muzeum Miejskim w Tychach, rozpoczynającseriędziałańnadautorskimprojektem „Lacus”.

 Wystawie towarzyszą kameralne oprowadzania z Pauliną Niemczyk:

data:26listopada 2021 (piątek), godz. 17.00 i 18.00

miejsce: Stary Magistrat, pl.Wolności 1, Tychy

zapisy (liczba uczestników ograniczona): 606 711 588, p.niemczyk@muzeum.tychy.pl

wstęp wolny

więcej:https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/lacus-czyli-jezioro/

https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/lacus-czyli-jezioro-2/

 

pozostałe wydarzenia towarzyszące:


LACUS czyli JEZIORO
warsztaty sensoryczne dla najmłodszych wraz kameralnym oprowadzaniem po wystawie

Zapraszamy w podróż do świata pełnego niespodzianek, skoncentrowanego wokół Jeziora Paprocańskiego. Czeka jeszcze  większa dawka świetnej zabawy, bo będzie można dotknąć wszystkiego! Podczas warsztatów sensorycznych, zgodnie z hasłem „Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko”, najpierw przygotujemy masę, którą będziemy ugniatać, wałkować, formować i barwić. A efektem będą niepowtarzalne ozdoby świąteczne.

data: 4, 11 i 18 grudnia 2021 (soboty), godz. 11.00–13.00
miejsce: Stary Magistrat, pl.Wolności 1, Tychy
prowadzi: Paulina Niemczyk

zapisy (liczba uczestników ograniczona): 606 711 588, p.niemczyk@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny
więcej:
https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/lacus-czyli-jezioro-3/

https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/lacus-czyli-jezioro-4/

https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/lacus-czyli-jezioro-5/

czas trwania: 26 listopada–31 grudnia 2021
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny

kuratorka:Paulina Niemczyk
aranżacja:Paulina Niemczyk
projekt graficzny: Marcin Kasperek i Magdalena DziedzicKLARstudio.pl
fotografie:Grzegorz Krzysztofik, Paulina Niemczyk, Artur Pławski
realizacja: Kazimierz Dudka, Dorota Kordys, Aleksandra Matuszczyk, Marta Matuszewska, Mateusz Miłoń, NB Reklama Krystian Banik, Marcin Thomann
prowadzący i prowadzące wydarzenia, jakie odbyły się podczas projektu „Lacus”: Dariusz Czernek, Stanisław Gacek, dr Jerzy Gorzelik, Paulina Niemczyk, Anna Syska, Kamil Szewczyk, Robert Wojtecki
promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy
wydruki: Drukarnia Raster

więcej:https://muzeum.tychy.pl/wystawa/lacus-czyli-jezioro/

wystawa czynna:
wtorek, środa: 9.00–15.00
czwartek, piątek, sobota: 10.00–19.00