Mija rok od wprowadzeni e-wizyt. Klienci polubili tę formę kontaktu z ZUS.

 


Minął rok od wprowadzenia e-wizyt w ZUS. Rozwiązanie przyjęło się wśród klientów. Z rozmów online skorzystało ponad 116 tysięcy osób, a w województwie śląskim blisko 16 tysięcy.Wbrew pozorom to nie sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej czy ubezpieczeniami są załatwiane poprzez e-wizytę, ale najwięcej pytań dotyczyło emerytur i rent krajowych. E-wizyta jest też dostępna dla osób niesłyszących i niedowidzących.

Rozmowy z pracownikami ZUS, bez wychodzenia z domu, z własnej kanapy za pomocą połączenia online Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził w październiku 2020 r. Od tamtego czasu z tej formy kontaktu z ZUS skorzystało ponad 116 tys. klientów, a popularność e-wizyt stale rośnie. Codziennie rozmowę online z ZUS rezerwuje średnio kilkaset osób w całym kraju. E-wizyty to usługa o najwyższej jakości i wysokim standardzie w działalności Zakładu. – Najwięcej osób korzysta z e-wizyty w Gdańsku. Takich rozmów online, w tym oddziale, zrealizowano 6,6 tys. W naszym województwie najwięcej e-wizyt odbyło się w Oddziale ZUS w Rybniku, następnie w Oddziałach ZUS w Zabrzu i w Chorzowie – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W Śląskim blisko 16 tysięcy rozmów online

System e-wizyt oferuje możliwość umówienia się na spotkanie w kilku obszarach tematycznych. Można porozmawiać z ekspertami o sprawach związanych m.in. z emeryturami i rentami, prowadzeniem firmy, wypłatą zasiłków, a także uzyskać informacje o zasadach korzystania z tzw. tarczy antykryzysowej.Na takim spotkaniu istnieje również możliwość potwierdzenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Obszar merytoryczny jaki najczęściej jest wybierany przez klientów ZUS to emerytury i  rentami krajowymi, firm oraz pracowników, a także zasiłków.

W województwie śląskim przeprowadzono blisko 16 tysięcy e-wizyt, najwięcej w Rybniku, bo prawie 3 tys.

Dane dotyczące liczby e-wizyt w poszczególnych Oddziałach ZUS w województwie śląskim:

  1. Oddział ZUS w Rybniku
2 947
  1. Oddział ZUS w Zabrzu
2 829
  1. Oddział w Chorzowie
2 752
  1. Oddział w Bielsku-Białej
2 614
  1. Oddział w Częstochowie
2 406
  1. Oddział w Sosnowcu
2 274

Prosta rezerwacja

E-wizytę można zarezerwować za pośrednictwem strony internetowej www.zus.pl/e-wizyta. Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. W przypadku świadczeń międzynarodowych należy wybrać temat wideorozmowy „Emerytury i renty międzynarodowe”.

W lutym 2021 roku ZUS uruchomił e-wizyty w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. E-wizytę mogą również zarezerwować osoby niewidzące i niedowidzące – na stronie e-wizyt zastosowano kolory i kontrast zgodne ze standardami dostępności WCAG 2.0.
E-wizyty odbywają się od poniedziałku do piątku między godz. 9 a 14. Szczegółowe informacje na temat e-wizyt znajdują się na stronie www.zus.pl.

Za wdrożenie e-wizyt ZUS otrzymał wyróżnienie EuropeanQualityCertificate 2020.