Tyski specjalny informator : Pomoc osobom dotkniętym kryzysem psychicznym.

 


W dzisiejszym świecie coraz więcej osób boryka się z problemami psychicznymi i nie potrafi bez pomocy i wsparcia funkcjonować we współczesnym świecie. Miasto Tychy przygotowało specjalny Informator: Pomoc osobom dotkniętym kryzysem psychicznym.

Informator jest już dostępny na stronie umtychy.pl/zdrowie, a od 18 października będzie dostępny także na parterze Urzędu Miasta Tychy. W październiku rozpoczną się także warsztaty w szkołach podstawowych i średnich, które poprowadzą psycholodzy i pedagodzy mający doświadczenie w pracy z młodzieżą oraz dorosłymi.

Zostanie przeprowadzonych 30 warsztatów dla uczniów z cyklu: „Jak nie stracić rozumu w domu i w szkole?”. Zajęcia będą odbywały się w szkołach, a poprowadzą je psycholodzy i pedagodzy mający doświadczenie w pracy z młodzieżą.

– Jeśli u danego człowieka występuje problem z kontrolą emocji, ale też przewlekły brak humoru, kłopoty w nauce, problem ze snem, to jest to sygnał, że dzieje się coś złego. Chcemy młodych ludzi nauczyć jak rozpoznawać te stany, gdzie można sięgnąć po pomoc oraz jak młodzież sama może sobie pomóc – mówi Maciej Matuszczyk – lekarz psychiatra, dyrektor medyczny Centrum Zdrowia Psychicznego Tychy.

Oprócz zajęć dla młodzieży odbędą się także warsztaty w zakresie promocji zdrowia psychicznego dla wybranych grup zawodowych m.in. lekarzy rodzinnych, pielęgniarek środowiskowych, nauczycieli. Tematem tych warsztatów będzie m.in. zdrowie psychiczne i jego zaburzenia, depresja czy uzależnienie od ekranu.

– Długie miesiące nauki zdalnej w czasie lockdownu spowodowanego pandemią koronawirusa odbiły się negatywnie na psychice wielu młodych ludzi. Mamy nadzieję, że program warsztatów pomoże uczniom oraz osobom pracującym na co dzień z młodzieżą w lepszym radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych i uświadomi jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Urząd Miasta Tychy zdecydował się także na wydanie specjalnego informatora: Pomoc osobom dotkniętym kryzysem psychicznym. Można w nim znaleźć najważniejsze informacje dotyczące pomocy dla osób dotkniętych kryzysem psychicznym m.in. ważne numery telefonów oraz informacje o podmiotach leczniczych i innych placówkach udzielających pomocy takim osobom.

– Znajdziecie w nim także odpowiedzi na pytania: czym jest psychoterapia? Jakie metody samoleczenia można stosować w domu? Mam nadzieję, że spotka się on z zainteresowaniem osób potrzebujących pomocy i wymagających leczenia, ale też osób, które widzą, że ich bliscy, przyjaciele czy sąsiedzi nie radzą sobie z problemami psychicznymi.  Nie zostawiajmy ich bez pomocy i wsparcia – dodaje Maciej Gramatyka.

Informator już dostępny na stronie umtychy.pl/zdrowie, a od 18 października będzie dostępny także na parterze Urzędu Miasta Tychy.