W Tychach powstała pierwsza na Śląsku samoobsługowa wypożyczalnia książek.

 


Jubileusz 65-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach, jaki obchodzimy w tym roku to okazja, by zrobić prezent sobie, a przede wszystkim naszym czytelnikom. Otwieramy zatem pierwszą w naszym mieście, a trzecią w Polsce (po Łodzi i Kielcach) samoobsługową wypożyczalnię książek.

– Jubileusz 65-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach, jaki obchodzimy w tym roku to okazja, by zrobić prezent sobie, a przede wszystkim naszym czytelnikom. Otwieramy zatem pierwszą w naszym mieście, a trzecią w Polsce (po Łodzi i Kielcach) samoobsługową wypożyczalnię pełną nowości książkowych dla dzieci i dorosłychChcemy, by ta książka była widoczna, by zachęcała do zabrania. Przystań, zatrzymaj się, zobacz    – mówi Anna Krawczyk – dyrektor Miejskiej Bibliotek Publicznej w Tychach.

Książkomat o nazwie Przystań Książka posiada 93 skrzyneczki, w których znajdą się najbardziej poczytne książki.

– Liczę, że pomysł spodoba się mieszkańcom naszego miasta. Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca np. podczas robienia zakupów. W kilkadziesiąt sekund możemy wypożyczyć ciekawą książkę, bez konieczności odwiedzania biblioteki. To szybkie i bardzo wygodne rozwiązanie. W czasach, gdy poziom czytelnictwa w całej Polsce nie jest zadowalający musimy podejmować niestandardowe działania, by zachęcić mieszkańców do czytania. To jedno z takich działań – mówi Maciej Gramatyka – z-ca Prezydenta Miasta Tychy.

Urządzenie pozwala samodzielnie wypożyczyć ukryte w nim zbiory i tam też je zwracać.

– Wystarczy tylko posiadać kartę biblioteczną MBP Tychy. Jeśli ktoś jeszcze jej nie ma, przez kilka dni będzie mógł założyć ją i zapisać się do biblioteki w punkcie zlokalizowanym w Gemini, a później także w każdej placówce biblioteki miejskiej na terenie miasta – dodaje dyrektor Krawczyk.

W Tychach obecnie jest 13 Bibliotek, które w swoich zasobach mają 293 378 pozycji.

Obecnie budynek Biblioteki Głównej mieści się przy Al. Piłsudskiego 16 i zajmuje ponad 2700 m2. W przestrzeni bibliotecznej mieści się m.in. wypożyczalnia dla dorosłych, dział dla dzieci, czytelnia multimedialna, bajkoteka, dział muzyczny i książki mówionej, dział gromadzenia i opracowania zbiorów oraz czytelnia naukowa z czytelnią prasy.

Od sierpnia 2017 roku w MBP działa także książkomat. Można z niego nie tylko wypożyczać wcześniej zamówione książki, ale również przez całą dobę zwracać wypożyczone tomy. Dostępny jest całodobowo, 7 dni w tygodniu.


Źródło : https://umtychy.pl/