211 mln zł z bonów wydanych przez mieszkańców województwa śląskiego.

 


Bon turystyczny był hitem tegorocznego lata. Rodzice chętnie płacili nim za pobyt dziecka na wakacjach.Dotychczas transakcje bonami wykonane przez mieszkańców województwa śląskiegoprzekroczyły 211 mln zł. Całkowicie wykorzystano 199 tys. bonów na 479 tysięcy przyznanych w Śląskim. Pozostałe zostały wykorzystane częściowo, wcale albo jeszcze nie zostały aktywowane. Ze świadczenia będzie można korzystać także po wakacjach.

– Mieszkańcy województwa śląskiego okazali się najaktywniejsi w kraju, jeśli chodzi o uruchomienie bonów turystycznych. Z 479 tysięcy dostępnych bonów aktywowali już 355 tysięcy, co stanowi 74 procent. To najwyższy wskaźnik w Polsce, jeśli chodzi o aktywacje bonu. Również pod względem w stu procentach wykorzystania bonu Śląskie jest liderem. Całkowicie wykorzystano 199 tysięcy bonów, co stanowi 41 procent z ogólnej puli w województwie. Bonów nieaktywnych w naszym regionie jest jeszcze 124 tysiące – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

Termin płatności

ZUS przypomina, że z bonu turystycznego można korzystać także po wakacjach, ale termin na dokonanie płatności jest ograniczony. Aby bon nie przepadł, płatność za usługę hotelarską, czy imprezę turystyczną, należy zrealizować do 31 marca 2022 roku, natomiast sam pobyt w hotelu, czy wycieczka spokojnie może się odbyć po tej dacie.

500 zł lub 1000 zł

Bon przysługuje na każdego dziecko, na które do 18 lipca 2020 r. było przyznane świadczenie wychowawcze 500+ , ale też w sytuacji gdy rodzice, czy opiekunowie nabędą prawo do tego świadczenia w okresie od 19 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. Na dziecko z niepełnosprawnością – w sumie 1000 zł. Świadczenia nie można wymienić na gotówkę. Rodzic może nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne dla dzieci realizowane na terenie Polski.

Aktywacja tylko na PUE ZUS

Bon należy uruchomić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Po potwierdzeniu swoich danych rodzic otrzymuje na PUE indywidualny kod płatności. Należy go podać przedsiębiorcy, który realizuje usługę turystyczną. Wtedy na telefon komórkowy rodzica przychodzi jednorazowy kod, który potwierdza transakcję bonem. Bonem turystycznym można płacić wielokrotnie aż do wyczerpania jego kwoty.

Płatności bonem przyjmuje 28 tys. podmiotów w całej Polsce. Ich aktualna lista i mapa obiektów turystycznych znajdują się na stronie bonturystyczny.polska.travel.