Industriada 2021 – Technika. To Was zaskoczy!

 


Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. INDUSTRIADA to wydarzenie, które już od 12 lat łączy mieszkańców, doceniających przemysłowy charakter naszego regionu. Tegoroczna edycja będzie z pewnością inna niż wszystkie poprzednie, jednak industrialne serce Śląska zabije ponownie!

W tym roku zapraszamy do wspólnego poznawania tajemnic świata techniki. Ewolucja, zmiany, przełom, na ziemi, pod ziemią i w powietrzu.

Dwunasta edycja Industriady odbędzie się 11 września w 25 miejscowościach i 33 obiektach. W ramach święta odbędą się 283 wydarzenia.

„Industriada to wyjątkowe wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością i wielka gratka dla miłośników poprzemysłowego dziedzictwa. Jesteśmy dumni z naszych korzeni i pokazujemy, jak zmienia się Śląskie, które potrafiło przekuć swoją przemysłową przeszłość w turystyczną atrakcję dla całych rodzin. Zachęcam do udziału w święcie Szlaku Zabytków Techniki i odkrywania industrialnych perełek województwa, a przy okazji wspaniałej zabawy w trakcie setek interesujących wydarzeń odbywających się w całym regionie” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Tym razem będzie okazja poznać i wyjaśnić zagadki techniczne, a uczestnicy święta będą mogli zapoznać się z historią dziedzictwa poprzemysłowego – materialnego i niematerialnego i poznać technikę ,,od kuchni”. Tegoroczna odsłona Industriady będzie odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Oficjalne rozpoczęcie Industriady zaplanowano w Czerwionce-Leszczynach, a zakończenie w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Wzorem lat ubiegłych oficjalnymi organizatorami publicznego transportu zbiorowego są Koleje Śląskie i Zarząd Transportu Metropolitalnego. Kupon na bezpłatny transport ZTM można znaleźć na stronie Industriady. W przypadku Kolei Śląskich obowiązuje rezerwacja i odbiór biletów w kasie lub u przewoźnika.

Każdy z obiektów uczestniczących w tegorocznej odsłonie Industriady przygotował dla odwiedzających wiele różnorodnych atrakcji.

„W związku z tegorocznym motywem przewodnim Industriady chcemy pokazać czemu służy technika w muzealnictwie. Udostępnimy odwiedzającym pracownię digitalizacji i konserwacji. Muzeum Śląskie przygotowało w tym dniu wiele atrakcji dla całych rodzin” – mówiła dyrektor Muzeum Śląskiego, Maria Czarnecka.

W trakcie Industriady zaplanowano wiele wydarzeń dla osób w różnym wieku, ale także sporo atrakcji dla pasjonatów techniki i poszukiwaczy przygód. Wśród największych hitów święta znalazły się w tym roku m.in. interaktywny spektakl popularno-naukowy w Szybie Prezydent w Chorzowie, koncert Fish Basket w Browarze Obywatelskim w Tychach, Spektakl Hi-Tech Music w Czerwionce-Leszczynach, pokaz multimedialny „Panteon – projekcja multimedialna z udziałem Erwina Sówki, Jana Nowaka i Józefa Kłyka” w Muzeum Śląskim, czy cięcie wraku samochodu w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. W Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach odbędzie się spektakl „Maszyna w Trzech Aktach”, a w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich spektakl tańca Dyemotion.

Pełny program tegorocznego święta zabytków techniki można znaleźć na stronie: industriada.pl