Od jutra rusza remont al. Bielskiej.

 


Już niebawem jedna z głównych arterii naszego miasta zyska nową asfaltową nawierzchnię. Od wtorku – 24.08 – rusza remont al. Bielskiej w Tychach. Na czas prowadzenia prac wprowadzona zostanie tymczasowa organizacji ruchu.

Rozpoczyna się remont al. Bielskiej w Tychach. Miejski Zarząd Ulic i Mostów podpisał umowę z wyłonioną w drodze przetargu spółką Drogród. Wartość zawartej umowy to nieco ponad 2 mln. zł.

– Roboty drogowe na al. Bielskiej planowo rozpoczną się we wtorek (24-08) na wysokości skrzyżowania z ulicami Edukacji/Budowlanych i etapami przesuwać się będą w kierunku Żwakowa – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. – Na fragmentach objętych remontem, stara nawierzchnia zostanie sfrezowana, a w razie potrzeby zaingerujemy w niższe warstwy nawierzchni, gdzie uzupełniona zostanie podbudowa. Dopiero na tak przygotowanym podłożu, układany będzie nowy asfalt.

W zakres prac wchodzi także regulacja urządzeń znajdujących się w drodze tj. studni kanalizacyjnych oraz wpustów ulicznych. Miejscowo przewidziano także wymianę krawężnika.Bez zamykania odcinków

By zminimalizować utrudnienia, zadanie zostało podzielone na etapy. Dodatkowo ruch odbywać się będzie przy zawężeniach jezdni.- Podczas prowadzenia prac nie przewidujemy zamknięć na al. Bielskiej. Ruch zostanie utrzymany i poprowadzony jednym pasem dla każdego kierunku. Także komunikacja publiczna będzie kursowała bez zmian – wyjaśnia dyrektor Kruczek. – Zgodnie z założeniami organizacji ruchu zostaną zapewnione dojazdy do osiedli, a chwilowe wyłączenia mogą występować jedynie podczas asfaltowania zjazdów. Na samym końcu zostaną wykonane prace na rondach, co już będzie odbywać się przy ręcznym kierowaniu ruchem.

Remont ma potrwać do końca września.

Obecnie w wielu punktach miasta prowadzone są intensywne roboty drogowe. Na samej al. Bielskiej równolegle trwać będą trzy zadania. Rozpoczynający się remont al. Bielskiej, modernizacja skrzyżowań w ramach systemu ITS Tychy, a także remont odcinków ścieżki rowerowej.

– Naszą pracę widać na mieście, ponieważ sezon letni to czas, który my, drogowcy, musimy w pełni wykorzystać. Równolegle jest to okres, gdy w miastach, takich jak nasze, natężenie ruchu spada, ponieważ wiele osób wyjeżdża na urlopy – wyjaśnia Agnieszka Kijas, rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. – Zapewniam, że prace planujemy tak, by były one najmniej uciążliwe. Ich krótkotrwałe nasilenie, usprawiedliwia koordynacja harmonogramów, co skraca czas wykonania, a tym samym czas trwania utrudnień. Tych, przy robotach drogowych o tak dużej skali jak remont al. Bielskiej, nie da się całkowicie uniknąć. Za wszystkie niedogodności przepraszamy, a także zapewniamy, że z chwilą, gdy pojedziemy po nowej nawierzchni zostaną nam one zrekompensowane.

Bilans ostatnich lat potwierdza, że stosowane przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach rozwiązania korzystnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa oraz rozładowanie ruchu w mieście. Sztandarowymi przykładami mogą być dwa wybudowane od podstaw łączniki drogowe: ulic Grota Roweckiego z Oświęcimską, oraz Asnyka z Mikołowską, modernizacja DK1/DK86, czy też drogi krajowej nr 44.

– Aleja Bielska to jedna z głównych arterii naszego miasta. Gdy zsumujemy prace, jakie już zostały na niej wykonane, a te aktualne dobiegną końca, zyska ona nowy wygląd na przeszło 2-kilometrowym odcinku. Dotyczy to zarówno chodników, ścieżek rowerowych, jezdni i skrzyżowań, które docelowo zostaną włączone do systemu ITS Tychy – wymienia dyrektor Kruczek. – Mieszkańców proszę o cierpliwość. Wszyscy rozumiemy, że roboty drogowe są uciążliwe, ale w efekcie wszystkie te zadania poprawią bezpieczeństwo i komfort poruszania się po mieście.

Słowa dyrektora MZUiM mają odbicie w statystykach. Zgodnie z danymi wyrażonymi w raporcie bezpieczeństwa na przestrzeni lat liczba samochodów zarejestrowanych w Tychach wyraźnie wzrosła. W 2004 roku było ich około 45 tysięcy, a na koniec 2020 blisko 109 tysięcy.

– Kluczowe jest to, że w tym okresie, pomimo wzrostu ruchu obserwujemy znaczny spadek liczby wypadków drogowych, czyli zdarzeń, jakie są najcięższe w skutkach. Spadek ten wynosi ok. 77,6%. – tłumaczy A. Kruczek – To bardzo dobra wiadomość, ponieważ oznacza, że na tyskich drogach jest znacznie bezpieczniej, a nasza praca przynosi wymierne efekty.


Źródło : https://mzuim.tychy.pl/