Styczeń 2021 z AUKSO w Tychy Mediateka.

 


Styczeń z AUKSO w Tychy Mediateka:

  • AUKSO CLASSICS | HAYDN – SYMFONIE LONDYŃSKIE 93 & 94 NIESPODZIANKA  –  22.01 godz. 19:00
  • AUKSO4KIDS | GAMA I PASAŻEROWIE: C – AGNIESZKA DUCZMAL  –  23.01 godz. 11:00
  • AUKSO ON/SIDE | MATINÉE – STEVE REICH  –  24.01 godz. 12:00
Wszystkie wydarzenia odbędą się online na profilu FB AUKSO.

piątek, 22 stycznia 2021, 19:00-21:00

Na rozpoczęcie nowego sezonu AUKSO 22 stycznia o godz. 19:00 w tyskiej Mediatece zabrzmią dwie symfonie Josepha Hayda.

Obie symfonie skomponowane zostały przez Josepha Haydna podczas jego pierwszej wizyty w Londynie, w 1791 roku. Szczególną popularnością – już od pierwszego wykonania, które miało miejsce 23 marca 1792 roku, z kompozytorem przy fortepianie – cieszy się Symfonia G-dur nr 94, nazwana przez Anglików „Niespodzianką”. Chodzi o drugą część utworu, w której kompozytor sięgnął po efektowną sztuczkę, by przypodobać się londyńskiej publiczności. Co też się udało, bo publiczność domagała się bisu. Usłyszymy również Koncert fortepianowy D-dur Hob. XVIII:11; na klawesynie zagra Marcin Świątkiewicz.

sobota, 23 stycznia 2021, 11:00-12:00

„Gama i Pasażerowie” to nowy cykl w ramach AUKSO4KIDS. Małych melomanów wraz z rodzicami i opiekunami zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie 23 stycznia o godz. 11:00 w tyskiej Mediatece.

Rozpoczynamy nowy cykl „Gama i Pasażerowie”, na podstawie muzycznych książek dla dzieci Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, których bohaterowie ukrywają się w dźwiękach klawiszy fortepianu: białych i czarnych. To cykl z udziałem muzyków orkiestry AUKSO, którzy udźwiękowią spotkania oraz aktorów, którzy ożywią teksty. Tak powstaną żywe słuchowiska. Pierwsze z nich, zatytułowane Partytura na leśne skrzypce – Wszystkie instrumenty Agnieszki Duczmal, opowiadać będzie o muzycznej ścieżce dyrygentki i jej najcudowniejszym instrumencie, czyli orkiestrze.

AUKSO ON/SIDE | MATINÉE – STEVE REICH

Niedziela, 23 stycznia 2021, 12:00

Ojciec minimalizmu. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku i być może najbardziej wpływowy XXI wieku – bo cień Reicha kładzie się dziś nie tylko na filharmoniach i festiwalach muzyki współczesnej. Reichem myślą i wykorzystują jego pomysły w praktyce również producenci muzyki elektronicznej i hip-hopu oraz zespoły rockowe i artyści jazzowi, w tym ludzie, którzy w życiu o nim nie słyszeli. Zapętlone sample wokalne, instrumenty cierpliwie powtarzające kilkusekundowe sekwencje melodii, trans perkusjonaliów, mozolnie budowane kanony – to cechy dystynktywne kompozycji Amerykanina i zarazem przepis na muzykę, której zmieniający się błyskawicznie świat najbardziej potrzebował. W programie koncertu znajdą się trzy utwory: WTC 9/11 (napisany dla Kronos Quartet hołd dla ofiar zamachu terrorystycznego), Triple Quartet oraz Violin Phase.