Tychy w programie Metropolitalne Łąki Kwietne.

 


Tyska Rada Seniorów podjęła się założenia łąki kwietnej w pobliżu tężni w Parku Rodzinnym bł. Karoliny. To pilotażowy projekt Metropolii dla metropolitalnych gmin. 14 listopada łąka została zasiana – efekty pracy tyskich seniorów będzie można zobaczyć wiosną.

Program Metropolitalne Łąki Kwietne to promocja rozwoju sieci zielonych przestrzeni publicznych w Metropolii. -Chcemy pokazać, że możemy mieć wpływ na odrodzenie różnorodności biologicznej w naszym najbliższym otoczeniu. Łąki kwietne t o dobry sposób na walkę ze skutkami suszy. Poprzez mocno rozbudowany system korzeniowy utrzymują wilgoć i pełnią funkcje izolacyjną gleby. Obniża przez to temperaturę powietrza nawet o kilka stopni – wyjaśniają inicjatorzy projektu.

Zatrzymywanie wody oraz wpływ na temperaturę otoczenia to nie jedyne zalety tego rodzaju łąk. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt. Dzięki temu mają one wpływ na ograniczenie populacji kleszczy. Na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach. Ł ąkę kwietną można założyć na najmniejszym skrawku terenu lub nawet w doniczce. Ważne aby było to miejsce słoneczne. W Tychach w ostatnich latach łąk kwietnie powstały na ulicy Sikorskiego, Armii Krajowej, a także w Parku Łabędzi, gdzie zlokalizowano łąkę kwietną miododajną. Łąka, jaka powstała w Parku Rodzinnym bł. Karoliny jest kolejnym takim miejscem w mieście.

– Pomysł założenia Metropolitalnej Łąki Kwietnej bardzo nam się spodobał, widzimy w tym projekcie wiele zalet. To świetny sposób na integrację senioralną i wspólne działanie grupy chętnych osób przy realizacji tej bardzo pożytecznej inicjatywy ogólnomiejskiej. Dzięki poparciu urzędu miasta oraz Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych z wielką radością przystąpiliśmy do tego projektu – mówi   Urszula Polubiec z Tyskiej Rady Seniorów.

Tyscy seniorzy wzięli udział w zajęciach teoretycznych dotyczących zasad zakładania i utrzymania łąk kwietnych, uczestniczyli także w przygotowaniu terenu i sami wysiewali nasiona. – Mamy nadzieję, że zrobiliśmy to dobrze i przez letnie miesiące wszyscy będą mogli podziwiać efekty naszej pracy. Cieszę się, że mogliśmy wziąć udział w pilotażowej akcji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Liczymy na możliwość zorganizowania kolejnej takiej inicjatywy w naszym mieście – dodaje Urszula Polubiec. W Tychach na metropolitalnej łące wiosną zakwitnie ponad 60 gatunków kwiatów: m.in. chabry, maki polne i dziewanny wielkokwiatowe.Źródło : http://umtychy.pl/