Trzy żubry uciekły z rezerwatu w Jankowicach. Widziano je w okolicach Cielmic.

 


Jak przekazał w środę po południu rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Mróz, żubry opuściły teren rezerwatu w Jankowicach prawdopodobnie w poszukiwaniu swoich przysmaków. Widziano je potem w okolicach dzielnicy Tychów – Cielmic, położonej w południowo-wschodniej części miasta, przy drodze krajowej nr 1.

„W tamtejszych lasach, które łączą się z kompleksem rezerwatu, zwierzęta zauważył spacerujący mieszkaniec, o czym zawiadomił Nadleśnictwo Kobiór. Leśnicy na bieżąco patrolują teren w poszukiwaniu zwierząt” – zaznaczył Mróz.

Śląscy leśnicy proszą mieszkańców Tychów i okolic, aby w przypadku spotkania pod żadnym pozorem nie zbliżać się do dzikich zwierząt. „Prosimy o niezwłoczne poinformowanie Nadleśnictwa Kobiór – nr tel. 32 218 81 81 lub zgłoszenie tego faktu pod numerem alarmowym 112” – podkreślił rzecznik katowickiej RDLP.

Przypomniał, że żubry w Jankowicach na co dzień żyją na wolności, bytując na terenie 750-hektarowego lasu – rezerwatu przyrody „Żubrowisko”. Samce, które opuściły teren rezerwatu, ważą do 600 kg.

Żubry do Pszczyny sprowadził 155 lat temu książę von Pless Jan Henryk XI Hochberg. Mieszkające w rezerwacie w Jankowicach stado obecnie liczy kilkadziesiąt żubrów. Kilku osobników oglądać można w zlokalizowanej niedaleko centrum miasta Pokazowej Zagrodzie Żubrów.

W minionym tygodniu Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach wysłał żubry na Półwysep Iberyjski. Do zagrody w Andaluzji pojechały cztery byki i pięć krów. Przekazanie żubrów do Hiszpanii odbywa się w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego jednym z głównych celów jest zapewnienie trwałości i rozwoju populacji żubra.


Źródło : https://brandsit.pl/