Mozaika górnośląska : Tyscy Żydzi.

 


Kim byli? Jak wpłynęli na dzieje Tychów? Czym dokładnie się zajmowali? Gdzie dziś możemy spotkać w Miasto Tychy ślady ich obecności?

To pytania, które nie tylko pozwolą zobaczyć zapoznaną historię miasta, ale też pokazać historię ludzi, którzy tworzyli Tychy. O dziejach tyskich Żydów opowie Sławomir Pastuszka, badacz społeczności żydowskich na ziemi pszczyńskiej.

Sławomir Pastuszka – urodzony w 1990 roku działacz społeczny i popularyzator wiedzy o Żydach górnośląskich; doktorant w Instytucie Judaistyki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 2015–2017 redaktor naczelny czasopisma „Judaista”. Wśród jego zainteresowań badawczych znajduje się historia Żydów w Pszczynie i okolicy, historia Żydów w Polsce po 1945 roku, genealogia, epigrafika hebrajska, cmentarze żydowskie, sztuka ze szczególnym uwzględnieniem wystroju malarskiego synagog. Jest autorem licznych publikacji dotyczących epigrafiki, polichromii synagogalnych oraz Żydów pszczyńskich i krakowskich, w tym ośmiu książek. Od 2005 roku opiekuje się cmentarzem żydowskim w Pszczynie, gdzie prowadzi zaawansowane prace renowacyjne. W 2016 roku za swoją działalność nominowany do nagrody POLIN. Laureat Nagrody Burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury. Członek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach i Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Żydów w Polsce.

miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
gość: Sławomir Pastuszka
prowadzi: Jarosław Makowski – historyk filozofii, dziennikarz i publicysta
zapisy: Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20-21, wew. 25, e-mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl
liczba uczestników ograniczona
wstęp wolny

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.


Źródło : Muzeum Miejskie w Tychach