Spotkanie z Anną Dziewit–Meller, autorką książki „Od jednego Lucypera”.

 


Muzeum Miejskie, Stary Magistrat – 7 października 2020 r., godz. 18:00
Gościem szóstego spotkania z cyklu „Dom jest jak człowiek” będzie Anna Dziewit–Meller, autorka książki „Od jednego Lucypera”, wydanej w lipcu 2020 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Powieść o rodzinie, Śląsku i kobietach. Opowieść o historii małej, wielkiej i tej niesłusznie pomijanej. Kopalnia przeszłości i niedomówień. Autorka, śledząc historię górniczej rodziny, opowiada o mrocznych latach 40. XX wieku, klasowej emancypacji i problemach, które dotykają nas dziś. Nade wszystko brutalnie szczerze i niezwykle empatycznie mówi o tym, co wciąż niesłusznie pomijane: o udziale kobiet w małej i wielkiej historii.

Holandia, początek XXI wieku. Katarzyna pracuje na uniwersytecie, wiodąc życie współczesnej emigrantki. Jest samodzielna, wykształcona, ma terapeutę i panią do sprzątania. Wyjeżdżała z kraju z nadzieją na europejskie standardy traktowania, karierę naukową i ucieczkę od rodziny, z której na dobrą sprawę została jej już tylko babcia. Wydaje się więc, że wszystko poszło po jej myśli… Może z wyjątkiem zaburzeń odżywania, z którymi wciąż nie może się uporać.

Śląsk, schyłek lat 40. XX wieku. W chorzowskich zakładach azotowych trwa mordercza walka o realizację planu trzyletniego. W wysiłkach o przyszłość swoją i ludowej ojczyzny nie ustaje Marijka, marząca o tym, by zostać przodownicą pracy. Na jej oczach formuje się nowy świat, w którym postawna dzioucha upatruje szans na awans społeczny, wyrwanie się spod kurateli matki i szczęście u boku ukochanego Alojza. I wszystko wskazuje, że powinno się udać. Do czasu.

Marijka nigdy nie dowie się o istnieniu Kasi, a Kasia natrafi na ślad Marijki przypadkiem, gdy zobaczy tajemniczą postać na fotografii ukrywanej przez babcię. Po latach i pewnej szczególnej rozmowie telefonicznej postanowi zrozumieć dlaczego. Wyruszy do kopalni rodzinnej przeszłości i wieloletnich niedomówień.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autorki.

„Dom jest jak człowiek” to cykl zorientowany na to, co najbliższe: miejsce zamieszkania w wymiarze mikro – siedlisko, ulicę, osiedle, parafię – małą społeczność i jej codzienne życie. Gośćmi są autorzy podejmujący niepozorne, a przecież ważne etnograficznie, tematy lokalne.

Anna Dziewit–Meller – pisarka i dziennikarka, wcześniej także liderka kobiecego zespołu rockowego Andy. W jej literackim dorobku znajdują się powieści „Od jednego Lucypera” (2020), „Góra Tajget” (2016) oraz „Disko” (2012). W 2017 roku wydała książkę „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”, a rok później jej kontynuację „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”. Wraz z Agnieszką Drotkiewicz opublikowała dwa tomy wywiadów „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” (2006) i „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami” (2009), a z Marcinem Mellerem zbiór reportaży „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” (2018). Oprócz twórczości własnej wiele czasu poświęca książkom cudzym – wcześniej w programach telewizyjnych, od 2016 roku w autorskim kanale internetowym bukbuk.pl. W 2016 roku nominowana za wywiad do Nagrody Grand Press. Od stycznia 2017 roku felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Pochodzi ze Śląska, mieszka w Warszawie.

 

prowadzi: Agata Berger-Połomska
miejsce: 
Stary Magistrat, pl. Wolności 1
wstęp wolny
zapisy: Agata Berger-Połomska, tel. 32 327 18 20-21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl
liczba uczestników ograniczona


Źródło : https://muzeum.tychy.pl/