PREMIERA / Tryptyk Polski : „Po drugiej stronie Wisły”.

 


Podobno w Skandynawii wszystko jest lepsze.
Jedzenie smaczniejsze, chłopcy przystojniejsi, a Bałtyk, jakby cieplejszy.
Jednak, aby to ocenić, trzeba najpierw wybrać się do Skandynawii. Tymczasem po drugiej stronie Wisły jesteśmy świadkami pośmiertnych narodzin Adonisa z Polski.
Pewnego dnia, rwący nurt rzeki porwał sześć pozornie obcych sobie osób, by w jednej chwili wyrzucić ich na brzeg – po tamtej stronie. Gdzie znajdują się bohaterowie spektaklu i czy to przypadek, że znaleźli się tam wspólnie? Mimo ogromu różnic, jedna rzecz łączy ich na pewno – narodowość. Ale czym jest obywatelstwo w obliczu śmierci? Jak ocenić swoje życie i ziemię po której się stąpało, z perspektywy faktu dokonanego? Czy walka narodowego Adonisa jest zasadna? Aby to ocenić nie wystarczy wybrać się do Skandynawii. Trzeba udać się właśnie tam – na drugą stronę Wisły.
Trzecia część „Tryptyku polskiego” Teatru OdRuchu stanowi zwieńczenie refleksyjnej podróży twórców, po kraju nad Wisłą. Po solidnej ilości znaków zapytania, bohaterowie spektaklu stawiają kropkę. To opowieść o życiu i umieraniu w Polsce: o planach, ambicjach, fobiach i o miłości. O nocnym barze w zaświatach. Spektakl dedykowany jest wszystkim tym, którzy lubią stawiać pytania, nie czekając jednoznacznej odpowiedzi.
Reżyseria: Michał Misza Czorny i Monika Szydłowiecka
Tekst i choreografia: Michał Misza Czorny
Muzyka: Marek Bula
Obsada: Jakub Gajewski, Bartosz Goździkowski, Alicja Hudeczek, Kacper Mucha, Paulina Strzoda, Monika Szydłowiecka
Producent: Teatr Mały w Tychach i Miejskie Centrum Kultury w Tychach (spektakl współrealizowany ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Tychach w ramach programu „Tyski Bank Kultury”).
Bilety w cenie 15/20 zł do nabycia w kasie Teatru Małego
Teatr OdRuchu, to projekt stworzony przez Michała Miszę Czornego (absolwent kierunku aktorstwo spec. Aktor teatru tańca na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu AST w Krakowie, aktor Teatru Nowego w Krakowie, a także Fundacji Krystyny Jandy na rzecz kultury OCH TEATR w Warszawie) i Monikę Szydłowiecką (pedagog, aktorka, reżyser, absolwentka PWST – podyplomowej reżyserii teatru dzieci i młodzieży we Wrocławiu oraz animacji społeczno-kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie).

Teatr powstał 7.01.2017r. Na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Łączymy ze sobą różne formy sceniczne – taniec, ruch, słowo. Skład zespołu aktorskiego tworzą wieloletni aktorzy Autorskiego Teatru Ruchu WAMPA z Tychów, Teatru Nowego w Krakowie oraz studenci Wydziału Teatru Tańca AST w Krakowie. Nasze sztuki mówią o tym co ważne, aktualne i ponadczasowe. Nie rozgraniczamy wykonawców na aktorów i tancerzy, używamy nazwy: aktorzy-tancerze.

Pragniemy tworzyć świat, w którym zaciera się granica pomiędzy słowem, tańcem i ruchem. Chcemy umożliwić widzom kontakt z nowymi, wciąż rzadko spotykanymi w naszym kraju formami scenicznymi. Dzięki naszej pracy, od trzech lat widzowie z całej Polski zapoznają się z formą sceniczną, gdzie słowo i taniec odgrywają jednakowe role. W swoich spektaklach pragniemy przedstawiać artystów przygotowanych do wszelkich działań scenicznych, nasi aktorzy-tancerze w trakcie swojej pracy artystycznej zajmują się różnymi formami, (reżyseria, teatr dramatyczny, teatr tańca). W Teatrze OdRuchu praca nad wspólną jakością wykonawczą doprowadziła nas do tego etapu, gdy wykonawcy jednakowo władają wszystkimi dostępnymi (wyżej wymienionymi) narzędziami.