AUKSO : Weekend w dobrym tonie – czerwiec 2020 w Mediatece.

 


Zapraszamy na specjalne koncerty w Tychy Mediateka:

AUKSO X-TRA: VIVALDI // PIAZ7ZOLLA
19.06.2020 | godz. 19:00

Co mają ze sobą wspólnego wirtuoz bandoneonu, odnowiciel tanga argentyńskiego Astor Piazzolla i Antonio Vivaldi, wenecki skrzypek, kompozytor i ksiądz, któremu – jak głosi legenda – zdarzało się przerywać msze i biec do zakrystii, by zapisać temat muzyczny, który właśnie pojawił mu się w głowie? Poza narodowością (bo Piazzolla urodził się w Argentynie, ale był dzieckiem włoskich imigrantów) na pewno temperament, manifestowany również w muzyce, ale też samą metodę – tango nuevo Piazzolli nawiązuje przecież do muzyki barokowej. Łączą ich też inspiracje – „Cztery pory roku” Vivaldiego można zestawić z „Czterema porami roku w Buenos Aires” Piazzolli, jak to uczynili chociażby Gidon Kremer i jego Kremerata Baltica na płycie „Eight Seasons”. Choć więc dzieliły ich epoki i kontynenty, spotkanie Astora i Antonia w Tychach nie będzie przypadkowe.

Antonio Vivaldi – Le quattro stagioni op. 8
Astor Piazzolla – Cuatro estaciones porteñas

Marcin Wyrostek – akordeon
Łukasz Kuropaczewski – gitara
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś – dyrygent

 

AUKSO X-TRA: REICH // GLASS
20.06.2020 | godz. 19:00

Steve Reich i Philip Glass – ikony muzyki współczesnej, jedni z najważniejszych kompozytorów amerykańskich, reprezentanci minimal music i repetitive music. Twórczość Reicha – niestrudzonego eksperymentatora i jednego z pionierów muzyki minimalistycznej – w wykonaniu AUKSO wielokrotnie brzmiała w niezwykłych miejscach, a jego instalacja muzyczna „Pendulum Music” została odtworzona podczas festiwalu auksodrone 2018. Tym razem ponownie w Mediatece zabrzmi „Different Trains” mistrza precyzji i transowości.
Charakterystyczną cechą twórczości Glassa jest łączenie tradycji muzyki europejskiej i dalekowschodniej z rockiem oraz fascynacja mistycyzmem. W swoich utworach łączy tradycyjną orkiestrę i chór z nietypowymi instrumentami, bogatą linią instrumentów perkusyjnych oraz elektroniką. Jest również cenionym twórcą muzyki filmowej – trzykrotnie nominowany do „Oscara”, zdobył „Złoty Glob” za ścieżkę dźwiękową do filmu „Truman Show”. Podczas wieczoru zabrzmi jego „Symphony No. 3”.

Steve Reich – Different Trains
Philip Glass – Symphony No. 3

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś – dyrygent

 

 

AUKSO X-TRA: PENDERECKI // GÓRECKI
21.06.2020 | godz. 19:00

Krzysztof Penderecki i Henryk Mikołaj Górecki – dwaj wielcy kompozytorzy XX wieku, współtwórcy tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej i mistrzowie awangardy. Niedawne odejście Maestro Pendereckiego poruszyło cały świat – stał się bowiem postacią kultową nie tylko muzyki poważnej, ale również popularnej i filmowej. Twórca o niespożytej energii, laureat imponującej liczby nagród i tytułów. Jego twórczość zajmuje szczególne miejsce w repertuarze AUKSO, z pośród której podczas koncertu zabrzmią trzy dzieła: „Trzy utwory w dawnym stylu”, „Chaconne” i „Sinfonietta nr 3”. Nie mniejsze zasługi dla polskiej kultury ma postać Henryka Mikołaja Góreckiego – kompozytora i pedagoga całe życie związanego ze Śląskiem. Zabrzmią jego „Trzy utwory w dawnym stylu” oraz „Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową” op. 40 – jedna z najpopularniejszych kompozycji Góreckiego. Powstała na zamówienie Polskiego Radia, a prawykonanie wersji klawesynowej z towarzyszeniem smyczków WOSPR-u pod dyrekcją Stanisława Wisłockiego odbyło się w 1980 r. w Katowicach. Solistką była wówczas Elżbieta Chojnacka, której Koncert został dedykowany. Orkiestrze AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia tym razem będzie towarzyszył jeden z czołowych polskich klawesynistów – Marcin Świątkiewicz.

Krzysztof Penderecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Krzysztof Penderecki – Chaconne – in memoriam Giovanni Paolo II
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta nr 3
Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40

Marcin Świątkiewicz – klawesyn
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś – dyrygent


Weekend w dobrym tonie!

Bilety dostępne na www.ticketmaster.pl. Przed zakupem biletu należy zapoznać się za warunkami uczestnictwa.

Wstęp na koncert możliwy jest tylko w maseczkach.
Prosimy o zachowanie dystansu min. 1,5 metra.