Metodą na wnuczka 79-latka z Tychów straciła 19 tysięcy złotych.

 


Policjanci z Tychów prowadzą sprawę oszustwa 79-letniej seniorki. Kobieta uwierzyła fałszywej wnuczce i przekazała 19 tys. złotych. Aby nie stać się ofiarą naciągaczy, przypominamy o zachowaniu ostrożności i ograniczonego zaufania. Osobami, które powinny zachować szczególną czujność są seniorzy i osoby samotne.

We wtorek dyżurny tyskiej komendy otrzymał informację o oszustwie metodą „na wnuczka”. Okazało się, że 79-letnia kobieta podczas rozmowy telefonicznej uwierzyła, że rozmawia ze swoją wnuczką. Niestety jednak jej rozmówczynią po drugiej stronie słuchawki była oszustka. „Fałszywa wnuczka” podczas rozmowy poprosiła o pomoc finansową. Seniorka ostatecznie przekazała 19 tys. złotych kobiecie, która miała być kurierem podstawionym przez fikcyjną wnuczkę. Dopiero po czasie w rozmowie telefonicznej ze swoją córką seniorka zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa.

Metoda oszustw na tzw. wnuczka, to jeden ze sposobów, w jaki oszuści próbują się wzbogacić kosztem swoich ofiar. Ich celem najczęściej padają osoby starsze i samotne. Przestępcy doskonale wiedzą, że właśnie takie osoby są łatwowierne i podatne na manipulację.

Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w sytuacji, kiedy starsze osoby proszone są o przekazanie dużych kwot pieniędzy.

Pamiętaj!

– nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,

– nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół i proszą o gotówkę,

– zanim przekażesz pieniądze, potwierdź u rodziny, czy nasz syn, wnuk, kuzyn itp. rzeczywiście ma kłopoty,

– gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom policję.


Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/