Bezpłatny program rehabilitacyjny dla mieszkańców Tychów.

 


Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia o możliwości odblokowania pracy w gabinetach fizjoterapeutycznych, od 4 maja 2020 można znów skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji i porad fizjoterapeutycznych.

W ramach programu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 pn. „Tuzy u Tuza”. Można skorzystać z  rehabilitacji leczniczej w chorobach przewlekłych układu kostno-stawowego i mięśniowego.

Program jest kierowany do mężczyzn w wieku 50 – 64 lata i kobiet w wieku 50 – 59 lat.

– Ważne, by były to osoby aktywne  zawodowo lub deklarujące gotowość do podjęcia zatrudnienia, gdyż jednym z celów projektu jest pomoc w utrzymaniu pracy – mówi fizjoterapeuta Jacek Tuz.

Osoby te nie do powinny korzystać ze świadczeń rehabilitacji leczniczej finansowanych (dotyczących zwyrodnień wielostawowych, zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych, stawu nadgarstkowo- śródręcznego, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, chorób kręgów szyjnych, krążka międzykręgowego i bólu grzbietu) przez NFZ, ZUS, KRUS lub PFRON w okresie 6 miesięcy przed zgłoszeniem się do programu.

W ramach programu można skorzystać z bezpłatnego wsparcia w zakresie kompleksowej rehabilitacji, od wizyt lekarza specjalisty w dziedzinie rehabilitacji medycznej, przez porady fizjoterapeutyczne, po  indywidualny plan rehabilitacyjny dostosowany do potrzeb wynikających ze stanu zdrowia pacjenta oraz zakresu potrzebnej pomocy fizjoterapeutycznej (15 dni zabiegowych, czas trwania jednego dnia zabiegowego – do 1 godziny). Dla uczestników projektu zaplanowano także działania edukacyjne w zakresie edukacji zdrowotnej (z fizjoterapeutą), edukacji żywieniowej (z dietetykiem) oraz  psychoedukacji (z psychologiem).

– Osoba zgłaszająca się do programu podejmuje również zobowiązanie do pełnego w nim udziału, to oznacza w praktyce, że nie może jego przerwać (oczywiście poza sytuacjami losowymi czy też nagłymi zachorowaniami, które muszą być udokumentowane) – dodaje Jacek Tuz.

Wzory dokumentów do wypełnienia dla pacjentów dostępne pod linkiem: http://fizjoterapiamdt.pl/bezplatny-program-rehabilitacyjny-3/ .


Źródło : http://umtychy.pl/