Solaris Urbino 12 electric dla TLT Tychy.

 


Za kilka dni skład floty Tyskich Linii Trolejbusowych wejdą dwa elektrobusy Solaris Urbino 12 electric.

Pierwsze elektryczne autobusy w Tychach wyprodukowane zostały przez Solaris Bus & Coach S.A., której trolejbusy stanowią 100% taboru TLT.

Elektrobusy są oczywiście niskopodłogowe, na swój pokład zabiorą 80 pasażerów, 28 na miejscach siedzących, z czego 12 dostępnych jest bezpośrednio z niskiej podłogi. Komfort podróży zapewnią wygodnie siedzenia marki Ster z miękką wkładką i dedykowaną tapicerką, na której znajdziemy herb miasta Tychy oraz logo Tyskich Linii Trolejbusowych. Nie zabrakło również klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej, a także systemu zewnętrznego doświetlenia wszystkich wejść.

Każdy z pojazdów wyposażony jest w cztery moduły baterii o łącznej pojemności 160 kWh. Producentem zeroemisyjnego napędu jest firma Medcom, która od lat tworzy współpracuje z TLT w zakresie napędów trolejbusowych. Ładowanie baterii może się odbywać na dwa sposoby – za pomocą pantografu odwróconego lub przez złącze plug-in. Elektrobusy nie mają klasycznego silnika w zabudowie klatkowej, znanego z m.in. z trolejbusów kursujących po Tychach. Zastosowano tutaj oś napędową ze zintegrowanymi silnikami marki ZF.

Warto zauważyć, że są to pierwsze w Polsce autobusy elektryczne wyposażone w system ogrzewania zasilany CNG. Dzięki temu wyeliminowany został problem stosowania oleju opałowego, który psuł efekt ekologiczny. Zastosowane przez firmę Solaris rozwiązanie sprawia, że pojazdy są w pełni ekologiczne i przyjazne środowisku.

Elektrobusy pojawią się w Tycach już niedługo. Równolegle prowadzone są prace związane z budową infrastruktury do ładowania pojazdów. Po przeprowadzeniu formalnych odbiorów i zarejestrowaniu pojazdów, a także uruchomieniu zakontraktowanych ładowarek, „elektryki” rozpoczną kursowanie. Docelowo, zgodnie z założeniami projektu, w ramach którego pojazdy zostały zakupione, mają trafić do obsługi linii 291, relacji Tychy Dworzec PKP – Szpital Wojewódzki. Będą się oczywiście pojawiały także na liniach trolejbusowych, stąd ich żółto-zielone malowanie – charakterystyczne dla TLT.Źródło : http://infobus.pl/