Tury Kultury : Katarzyna Skrzynecka.

 


MBP Tychy / Mediateka – 27 lutego 2020 r., godz. 18:00 
Studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej, którą ukończyła w 1993. Skończyła stołeczną Szkołę Muzyczną II stopnia na Wydziale Fortepianu i Wokalistyki. Była na stypendium pomaturalnym w Paryżu.

Kariera aktorska
Po raz pierwszy w filmie telewizyjnym pojawiła się w 1985. Zagrała wówczas w filmie Pewnego letniego dnia w reżyserii Jakuba Rucińskiego. Na dużym ekranie zadebiutowała sześć lat później, występując w filmie Leszka Wosiewicza Cynga.
Będąc w trakcie studiów, rozpoczęła pracę zawodową. Debiutowała w 1992 na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie, grając główną rolę (na zmianę z Katarzyną Groniec) w musicalu Metro. Zagrała w kilku spektaklach Teatru TV, po raz pierwszy w 1993. Zagrała wówczas tytułową rolę w Tessie Edwarda Dziewońskiego, a także Alinę w Balladynie Janusza Wiśniewskiego. W 1993 otrzymała nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego przyznawaną młodym aktorom.
Występuje w serialach telewizyjnych (Graczykowie, Na Wspólnej, Bulionerzy, Na dobre i na złe, Bao-Bab, czyli zielono mi i Kopciuszek).
Zajmuje się również dubbingiem. Podłożyła głos m.in. pod główne postaci animowanych filmów Walta Disneya: Piękna i Bestia (Bella), Aladyn (Dżasmina) oraz Król Lew (Nala).

Kariera muzyczna
W 1988 zdobyła Grand Prix na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie. W 1990 z interpretacją utworu Włodzimierza Korcza „Spacer w chmurach” wygrała konkurs „Debiutów” na 27. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1994 z piosenką „Sen” zajęła trzecie miejsce w konkursie „Premier” podczas 30. edycji festiwalu. Od czasu debiutu występowała na scenie z polskimi wykonawcami, takimi jak m.in. Robert Janowski, Edyta Górniak, Mezo, Liroy, Stanisław Jopek czy Ryszard Rynkowski.
W 1998 zadebiutowała fonograficznie albumem studyjnym, zatytułowanym Pół księżyca. W następnych latach wydała płyty: Oszaleli Anieli, Kameleo, Koa, Moja kolekcja i For Tea.

Pozostałe przedsięwzięcia
Brała udział pierwszej edycji programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami, zwyciężyła w pierwszym sezonie programu Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo, w którym od drugiej serii jest jurorką.
Dwukrotnie nominowana do Telekamer w kategorii Rozrywka, a w 2007 zajęła 7. miejsce w rankingu najpopularniejszych prezenterek sporządzonym wśród polskich internautów przez Pentagon-Research.

Spotkanie poprowadzi Marcin Michrowski.


Źródło : https://mbp.tychy.pl/