Wystawa : Z piaskowca i z marmuru.

 


Muzeum Miejskie / Stary Magistrat – 22 lutego 2020 r., godz. 16:00

Zapraszamy w sobotnią podróż śladami Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Naszą przewodniczką będzie Maria Lipok-Bierwiaczonek, która opowie o kilkudziesięciu sygnowanych przez niego kamiennych krzyżach przydrożnych, zwanych Bożymi Mękami, które wpisały się w krajobraz Górnego Śląska i są charakterystycznym elementem dziedzictwa kulturowego regionu. Znaleźć je można od Bytomia po Goczałkowice i od Gliwic po Bojszowy i Bieruń. Na tle prac innych autorów wyróżniają się starannością wykonania, urodą motywów zdobniczych i ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.

Ta pierwsza wystawa prezentująca w sposób syntetyczny dorobek Karla/Karola Pokornego, jest efektem pracy badawczej Marii Lipok-Bierwiaczonek – jej poszukiwań w terenie i w archiwach, w trakcie których odnalazła m. in. dokumenty związane z działalnością firmy kamieniarskiej Pokornego. Ekspozycja to prawie 70 dzieł artysty utrwalonych na fotografiach. Można też spojrzeć po raz pierwszy z bliska na rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem, fragment obiektu z 1893 roku z Paprocan.

To wystawa nie tylko dla miłośników kapliczek, krzyży przydrożnych i nagrobków na starych nekropoliach. Zainteresuje też pasjonatów historii górnośląskiego rzemiosła z przełomu XIX i XX wieku.

Wystawie towarzyszą warsztaty „W ślad za… – zostań badaczem kamiennych inskrypcji”. Uczniowie szkół podstawowych dowiedzą się m. in. co nazywa się „Bożą Meką”, czym jest inskrypcja i co może powiedzieć o kapliczce, z jakich elementów składają się kapliczki i dlaczego niektóre słowa zastosowane w inskrypcjach odbiegają swoją pisownią od tej stosowanej dziś. Stworzą też samodzielnie inskrypcję, wzorując się na tych omawianych podczas oprowadzania po wystawie.
zapisy: Agata Berger-Połomska, 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl

miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach , Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzi: Maria Lipok-Bierwiaczonek
wstęp wolny

czas trwania wystawy: 17 stycznia–4 kwietnia 2020
kuratorka: Maria Lipok-Bierwiaczonek
aranżacja: Krystian Banik


Źródło : http://umtychy.pl/