Mozaika Górnośląska: „Historia zapisana na taśmie. Domowe archiwa filmowe”.

 


Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Mozaika Górnośląska. Popołudnie z Filmoteką Śląską zatytułowane będzie „Historia zapisana na taśmie. Domowe archiwa filmowe” i odbędzie się w sobotę 15 lutego o 16.00 w Starym Magistracie, pl. Wolności 1.

Spotkanie poświęcone fenomenowi filmów amatorskich oraz rodzinnych archiwów filmowych w regionie. Górny Śląsk to z pewnością jeden z najbardziej filmowych obszarów tej części Europy – przyciąga nie tylko profesjonalnych filmowców, ale wykształcił się tu silny niezależny ruch filmowy, związany z amatorami zgromadzonymi w klubach filmowych. To tu powstał jeden z pierwszych w kraju klub filmowy (Amatorski Klub Filmowy „Śląsk”), swoją działalność zaznaczyły łaziski klub filmowy „Nurt” oraz mikołowski „Iks” oraz filmowcy, jak Józef Kłyk czy Wojciech Wikarek. To dzięki pasji filmowców-amatorów możemy oglądać Śląsk sprzed kilku dekad, bo niejednokrotnie utrwalają miejsca, które bezpowrotnie odeszły w przeszłość. Ich dokonania gromadzi Filmoteka Śląska, działająca w ramach Instytucji Filmowej Silesia Film. Wśród zbiorów znajdują się filmy od kina celuloidowego, przez realizowane w technice wideo, aż do wykorzystujących najnowszą technologię cyfrową.

Dodatkową atrakcją będzie pokaz wybranych fragmentów krótkich filmów rodzinnych z nurtu kina domowego. Będzie też możliwość zobaczenia filmowych pamiątek ze zbiorów Filmoteki Śląskiej: przedwojennych programów filmowych, szklanych płytek reklamowych z dawnego kina działającego w „Spodku”, czy sprzętu filmowego, którym posługiwali się filmowcy-amatorzy, jak kamera, projektor 8 mm, taśmy filmowe. Gratką dla miłośników historii niewątpliwie będą urządzenia pochodzące z lat 30. ubiegłego wieku!

Wojciech Szwiec – kulturoznawca i niezależny twórca filmowy, który za swoje filmy krótkometrażowe, osadzone głównie w tematyce śląskiej, otrzymał ponad 30 nagród na festiwalach filmów niezależnych w całym kraju; autor monografii „Filmowe Południe. Kino amatorskie na Górnym Śląsku”
Adam Macura – miłośnik kina domowego, posiadający bogate zbiory filmowe
prowadzi: Andrzej Tuziak – kierownik Filmoteki Śląskiej

wstęp wolny