Nowy, specjalistyczny sprzęt w tyskim Szpitalu Wojewódzkim.

 


Nowe wyposażenie sali operacyjnej trafiło na Oddział Otolaryngologiczny. Zestaw do wykonywania zabiegów endoskopowych i tor wizyjny HD wraz z zestawem narzędzi do mikrochirurgii ucha zastąpił wykorzystywany dotychczas w leczeniu zatok przynosowych i nosa aparat FESS.
– Nowy sprzęt wyposażony jest w optykę wyższej jakości, ma szerszy kąt widzenia i lepszą rozdzielczość – wyjaśnia lek. med. Piotr Karczmarczyk, kierownik oddziału – Na zakres i bezpieczeństwo operacji wpływ ma także nowoczesny shaver laryngologiczny, idealnie nadający się do resekcji tkanek miękkich i twardych podczas zabiegów. A wycofany z sali operacyjnej FESS służy obecnie lekarzom w gabinecie zabiegowym do badań kontrolnych u pacjentów po przebytych operacjach.
Tyska otolaryngologia otrzymała również wysokiej jakości wiertarkę otolaryngologiczną oraz mikroskop, wykorzystywane w operacjach uszu i ślinianek przyusznych.
– Mikroskop i narzędzia do otochirurgii to najdroższy sprzęt i jeden z najnowocześniejszych w swojej klasie – podkreśla Piotr Karczmarczyk. – Otochirurgia to bardzo ważny punkt naszej działalności. Operacje uszne przeprowadza dziś niewiele oddziałów. U nas jest w tym wyspecjalizowany lek. Michał Piętka.

Pieniądze na zakup sprzętu pochodziły z budżetu Województwa Śląskiego. To kolejna część środków zadeklarowanych w 2017 roku przez marszałka województwa na wsparcie placówki przy okazji zbywania na rzecz miasta Tychy udziałów w spółce Megrez oraz nieruchomości przynależnych szpitalowi. Chodzi w sumie o 5,3 mln złotych, przeznaczonych na wyposażenie oddziałów w nową aparaturę medyczną.