Wystawa Marii Lipok-Bierwiaczonek „Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego”.

 


„Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego” – wystawa

Pierwsza wystawa prezentująca w sposób syntetyczny dorobek Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku.

W krajobraz Górnego Śląska wpisane są kamienne krzyże przydrożne, zwane Bożymi Mękami, charakterystyczny element dziedzictwa kulturowego regionu. Kilkadziesiąt z nich to dzieła sygnowane przez Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic. Znaleźć je można od Bytomia po Goczałkowice i od Gliwic po Bojszowy i Bieruń. Na tle prac innych autorów wyróżniają się starannością wykonania, urodą motywów zdobniczych i ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.

Wystawa jest efektem pracy badawczej Marii Lipok-Bierwiaczonek – jej poszukiwań w terenie i w archiwach, w trakcie których odnalazła m. in. dokumenty związane z działalnością firmy kamieniarskiej Pokornego. Ekspozycja to prawie 70 dzieł artysty utrwalonych na fotografiachBędzie też można spojrzeć po raz pierwszy z bliska na rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem, fragment obiektu z 1893 roku z Paprocan.

To wystawa nie tylko dla miłośników kapliczek, krzyży przydrożnych i nagrobków na starych nekropoliachZainteresuje też pasjonatów historii górnośląskiego rzemiosła z przełomu XIX i XX wieku.

otwarcie wystawy: 17 stycznia 2020 (piątek), godz. 18.00
czas trwania: 
17.01–4.04.2020
miejsce: 
Stary Magistrat, pl. Wolności 1
kuratorka: 
Maria Lipok-Bierwiaczonek
aranżacja: Krystian Banik

więcej: http://muzeum.tychy.pl/wystawa/z-piaskowca-i-z-marmuru-dziela-mistrza-pokornego/

wystawa czynna:
wtorek: 12.00–16.00
środa: 10.00–17.00
czwartek: 10.00–19.00
piątek, sobota: 10.00–18.00

wstęp wolny