Auksodrone – Tokarczuk – Nowak / ahat ilī – siostra bogów.

 


20 grudnia br. w tyskiej Mediatece wyjątkowy appendix do tegorocznej edycji auksodrone. Zapraszamy na koncertowe wykonanie opery „ahat ilī – siostra bogów” Alka Nowaka do libretta Noblistki – Olgi Tokarczuk!

Opera „ahat ilī – siostra bogów” (2018) Alka Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk na podstawie jej powieści „Anna In w grobowcach świata” opowiada na nowo jeden z najstarszych mitów – historię o zejściu do podziemi, o stoczonej tam walce oraz o konsekwencjach tych wydarzeń. Bohaterami opowieści są postacie boskie, ludzkie i demoniczne kierowane różnymi tajemniczymi siłami, splecione ze sobą siecią fatalnych relacji. Postacią główną jest nie bóg, lecz – odwrotnie niż w oryginalnym micie – człowiek, usiłujący odnaleźć swoje miejsce w świecie rządzonym przez bogów, zrozumieć ten świat i uratować go przed zgotowaną przez nich katastrofą. Końca świata nie będzie, ale to człowiek musi ponieść ostateczną ofiarę, by zachować boski porządek.

W rolę tytułową Ninszubur wcieli się Urszula Kryger. Joanna Freszel wystąpi jako bogini życia Inanna, Ewa Biegas jako siostra Inanny, bogini śmierci Ereszkigal, a Jan Jakub Monowid jako kochanek Inanny, Dumuzi. Sebastian Szumski, Bartłomiej Misiuda i Szymon Kobyliński to w operze bogowie-ojcowie. Towarzyszyć im będzie, przygotowany przez Annę Szostak-Myrczek, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia w rolach tłumu ludzi i demonów oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Współorganizatorami koncertu są: Dwójka – Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

szczegóły: www.auksodrone.com
bilety: https://www.ticketmaster.pl/event/15175

Obraz może zawierać: 2 osoby, broda i tekst