Wpadli w Tychach, teraz staną przed sądem.

 


Aktem oskarżenia przeciwko 9 Polakom i 1 obywatelowi Bułgarii zakończyło się śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji.

Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 10 podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych oraz przywozem z zagranicy suszu tytoniowego bez znaków skarbowych akcyzy.
Działalność szajki, którą kierował jeden z oskarżonych, naraziła na uszczuplenie podatek akcyzowy na kwotę co najmniej 23 mln złotych. Przestępcy z prowadzonej działalności uczynili sobie stałe źródło dochodu. Wartość zabezpieczonego mienia ruchomego wyniosła prawie 355 tys. zł.
Grupa ta działała na terenie województwa śląskiego i została rozbita w maju 2018. W Tychach mundurowi zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów, a w trzech innych miastach województwa śląskiego – dwie krajalnie tytoniu i trzy magazyny.
Zarekwirowano wtedy ponad 1 milion sztuk papierosów, 4 tony krajanki tytoniowej, a także komponenty do ich produkcji (etykiety, filtry, bibuły papierosowe, kartony itp.).
Łączna wartość tych wyrobów oraz maszyn do ich produkcji wyniosła blisko 4 mln zł. Na zabezpieczonym towarze ciążył obowiązek podatkowy w kwocie co najmniej 5 mln zł.

Źródło : https://www.radioexpress.pl/