Pro Junior System : GKS Tychy trzeci.

 


To już czwarty sezon, podczas którego obowiązuje na zapleczu polskiej piłki Pro Junior System. Po 20. kolejkach Fortuna 1 Ligi na czele tej klasyfikacji znajduje się Sandecja Nowy Sącz, a podium uzupełniają Wigry Suwałki i GKS Tychy. Co ciekawe, jeden z młodzieżowców już w grudniu został sprzedany do klubu z najwyższej klasy rozgrywkowej!

Przypominijmy, jakie zasady obowiązują w programie Pro Junior System. Punkty mogą zdobywać młodzieżowcy, którzy posiadają obywatelstwo polskie i którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończą 21. rok życia lub są młodsi.

Co ważne, dodatkowo premiowani są wychowankowie, czyli piłkarze, którzy są zarejestrowani w klubie, z przerwami lub nie przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 kolejnych miesięcy pomiędzy 12. rokiem życia i 21. rokiem życia.

Przed rokiem Sandecja Nowy Sącz otarła się o miejsce gwarantujące premię finansową w rankingu Pro Junior System. Teraz w klubie od początku rozgrywek postawili na młodych zawodników i to właśnie klub z Nowego Sącza jest liderem w klasyfikacji PJS. Duża w tym zasługa przede wszystkim dwóch zawodników – Daniela Bielicy i Radosława Kanacha, którzy na swoim koncie mają rozegranych łącznie ponad 3 tysiące minut. W Sandecji podwójnie punktuje z kolei Kamil Ogorzały, który klasyfikowany jest jako wychowanek. Autor 2 goli w tym sezonie spędził na boisku blisko 500 minut.

Podobnie jak rok temu w Wigrach Suwałki wystąpiło w tym sezonie sporo młodzieżowców. 8 zawodników spełniających kryteria Pro Junior System zameldowało się na boisku, ale na razie do punktacji wlicza się tylko 5 z nich. Najwięcej minut na boisku spędził Konrad Matuszewski, ale punktowali także Szymon Łapiński, Michał Król, Michał Ozga i Paweł Gierach. Z kolei Oskar Furst, Bartosz Olszewski i Bartosz Gużewski zagrali jeszcze zbyt mało, aby wliczać się do klasyfikacji.

Sandecja i Wigry to drużyny, które wypracowały dość dużą przewagę nad pozostałymi drużynami. Podium zamyka GKS Tychy, które bardzo dobrze punktuje dzięki swoim wychowankom. Minuty Dominika Połapa i Kacpra Piątka liczą się podwójnie. Podobnie będzie w przypadku Dawida Kasprzyka i Aleksandra Biegańskiego, którzy na ten moment rozegrali jednak za mało minut.

Kolejne miejsca, które zostaną nagrodzone finansową zajmują PGE Stal Mielec, Warta Poznań, GKS Jastrzębie i Stomil Olsztyn. Z kolei do grupy pościgowej można zaliczyć Podbeskidzie, Puszczę Niepołomice, czy GKS Bełchatów. Wydaje się, że reszta drużyn na ten moment ma za dużą stratę, aby myśleć o skutecznej rywalizacji w rankingu Pro Junior System.

Podczas 20. kolejek Fortuna 1 Ligi na boiskach zameldowało się 83 młodzieżowców, co jest lepszym wynikiem niż przed rokiem. Wówczas na placu gry pojawiło się 73 takich zawodników. Najwięcej minut jesienią zebrał Łukasz Norkowski z GKS Jastrzębie. 19 spotkań na swoim koncie mają natomiast Patryk Makuch z Miedzi Legnica, Konrad Sieracki z Podbeskidzia oraz Daniel Bielica i Radosław Kanach z Sandecji Nowy Sącz. Co ciekawe, już w grudniu jeden z młodzieżowców – Dawid Kocyła z GKS-u Bełchatow przeniósł się do ekstraklasowej Wisły Płock. Ofensywny zawodnik beniaminka Fortuna 1 Ligi był najmłodszym, a także najskuteczniejszym strzelcem w rozgrywkach.

Dzięki Pro Junior System klub może zarobić nawet 1 600 000 złotych. Łącznie na nagrody dla klubów Fortuna 1 Ligi Polski Związek Piłki Nożnej przeznaczył 6 milionów złotych, a premiowanych jest 7 pierwszych pozycji.

 


Źródło : https://1liga.org/