91% kierowców zmienia opony na zimę.

 


Co roku o tej porze media donoszą, że kolejny raz śnieg i przymrozki zaskoczyły kierowców oraz służby drogowe. Okazuje się, że takie stwierdzenie w odniesieniu do właścicieli aut mija się
z prawdą. Ponad 90% z nich deklaruje, że nie czeka na ostatnią chwilę z przygotowaniem auta do sezonu zimowego.

Wymiana opon na zimowe to tylko jedno z kilku działań, o których warto, a nawet trzeba pamiętać przed nadejściem mrozów i śniegów. Polscy kierowcy mają taką świadomość. Z badań przeprowadzonych na zlecenie porównywarkirankomat.pl wynika, że przykładają oni dużą wagę do utrudnień, które wkrótce pojawią się na drogach w związku z nadejściem zimy.

Jak Polacy przygotowują swoje samochody do zimy?

Większość właścicieli aut sprawdziło światła i umyło samochód przed rozpoczęciem poprzedniego sezonu zimowego – takie działania zadeklarowało aż 93% z nich.  90% kierowców wymieniło olej i inne płyny eksploatacyjne. 88% badanych sprawdziło sprawność swoich wycieraczek. Respondenci nieco mniej uwagi przywiązywali do akumulatora – 68% kierowców sprawdziłow nim napięcie. Polacy bardziej dbają o bezpieczeństwo jazdy niż o zabezpieczenie karoserii. Tylko 55% z nich zdecydowało się na woskowanie samochodu przed sezonem zimowym.

Respondenci, którzy wskazali wykonanie danej czynności w ramach przygotowywania samochodu do zimy.

Sprawdziłem/am światła Umyłem/amauto Wymieniłem/am olej i inne płyny Sprawdziłem/am wycieraczki Sprawdziłem/am napięcie w akumulatorze Wywoskowałem/am karoserię
93% 93% 90% 88% 68% 55%

 

Zimą głównie na zimówkach

Tylko 1% Polaków nie wymienił opon letnich na zimowe przed rozpoczęciem poprzedniego sezonu zimowego (w 2018 roku). Niewiele więcej, nie musiało tego robić – 8% respondentów zadeklarowało, że korzysta z opon wielosezonowych.

Odpowiedzi respondentów na pytanie: Czy przed rozpoczęciem poprzedniego sezonu zimowego (w 2018 roku) wymieniłeś/aś opony z letnich na zimowe?

Tak Nie – korzystam z opon wielosezonowych Nie – w ogóle nie wymieniałem/am opon
91% 8% 1%

Kiedy zdaniem kierowców jest najlepszy czas na wymianę opon? 

Polacy wcześnie przygotowują swoje auta na zimę. Zdecydowana większość respondentów nie czekała w 2018 roku do nadejścia śniegu i mrozu, aby wymienić opony na zimowe. 33% kierowców zrobiło to już październiku, a 39% w listopadzie. Tylko 5% posiadaczy samochodów czekało z tym do grudnia. Odrobinę mniej, bo 4%, zmieniło ogumienie dopiero w momencie, gdy spadł śnieg,
a 3% zaznaczyło, że wymiany dokonało, kiedy zrobiło się zimno.

Respondenci wskazywali, kiedy wymienili opony w samochodach na zimowe.

W październiku W listopadzie W grudniu Nie pamiętam kiedy Kiedy spadł śnieg Kiedy zrobiło się zimno
33% 39% 5% 8% 4% 3%

 

– Żadna polisa nie uchroni nas lepiej niż odpowiednie dostosowanie samochodu do sezonu zimowego. To ważne, aby przygotować się na śliską nawierzchnię i nieprzewidywalną pogodę. Badanie pokazało, że aż 72% Polaków nie czekało z przygotowaniami do grudnia i pierwszych śniegów oraz mrozów – komentuje Urszula Pazio -Hrapkowicz, Dyrektor Operacyjny Rankomat.

 

Ilu kierowców korzysta z nowych opon zimowych?

Dobrze przechowywane opony wystarczą na kilka lat. Jednak ze względu na wiele czynników, które wpływają na ich stan, należy je sprawdzać przed każdą wymianą. Warto przy tym wziąć pod uwagę nie tylko zużycie bieżnika, ale także wiek samej opony.

W 2018 roku większość Polaków zdecydowało się na zakup nowych opon zimowych – było to aż 61% respondentów.

Respondenci udzieli odpowiedzi na pytanie, z jakich opon zimowych korzystali w poprzednim sezonie zimowym.

Z nowych Z używanych
61% 39%

 

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie porównywarki rankomat.pl, na próbie N= 304 w jednej fali odbywającej się  między 23.09.2019 a 29.09.2019. W badaniu wzięły udział osoby w wieku 18-64 lat, posiadające prawo jazdy i samochód.